Blog
Porażenie mózgowe

Wzmożone napięcie mięśniowe

wzmożone napięcie mięśniowe – hipertonia

Wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe (hipertonia) jest jednym (ale nie jedynym) z objawów Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W znacznym stopniu ogranicza zakres ruchów dziecka i może doprowadzić do sztywności mięśni. Wzmożone napięcie mięśniowe jest nazywane „spastycznością”.
Ruchy dziecka z wzmożonym napięciem mięśniowym są nieskoordynowane – dziecko nie wykazuje odruchu ssania, odgina się w nietypowy sposób, ma problem z utrzymywaniem główki, czy też z przewracaniem się na boki. Ponadto, w późniejszym okresie nie siada i nie próbuje stawiać pierwszych kroków.

Czy zaobserwowałaś u swojego dziecka niepokojące objawy?

Jeżeli wzmożone napięcie mięśniowe zostało spowodowane poważnym uszkodzeniem mózgu i układu nerwowego, a diagnoza Mózgowego Porażenia Dziecięcego została potwierdzona, czeka Cię długie leczenie i rehabilitacja. Jednakże, nie zawsze wzmożone napięcie mięśniowe jest groźne i bywa tak, że po wdrożeniu odpowiedniej terapii nie ma po nim śladu. Najważniejsza jest szybka i właściwa diagnoza.

bezpłatna porada

Sposoby terapii

Wdrożenie odpowiedniej terapii może zapobiec nieodwracalnym zmianom. Bardzo popularne i skuteczne są dwie metody rehabilitacji:

  • Metoda Bobath
  • Metoda Vojty

Oczywiście nie są to jedyne metody terapii, sposobów jest wiele, a wdrożenie odpowiedniego leczenia jest uzależnione od wielu czynników.

Metoda Bobath

Metoda Bobath to metoda fizjoterapeutyczna, polegająca na kontrolowaniu wszystkich ruchów ciała dziecka przez rehabilitanta/fizjoterapeutę. Celem metody Bobath jest ułatwienie dziecku ruchów i ich usprawnienie. Metoda Bobath polega przede wszystkim na odpowiednim poruszaniu ciałem dziecka poprzez ruchy nóg, rąk, obręczy barkowej, jak również głowy oraz szyi. W czasie tego typu ćwiczeń fizjoterapeuta masuje dziecko i je uciska w odpowiedni sposób. Pomocne w tego rodzaju ćwiczeniach okazuje się  być  stosowanie różnych piłek, maty i zabawek. Najważniejsza jest współpraca rehabilitanta z rodzicami dziecka. Od rehabilitanta możesz nauczyć się metod pielęgnacyjnych i wielu sposobów prowadzenia ćwiczeń w domu.

Metoda Vojty

Terapia metodą Vojty polega na pobudzeniu odpowiednich punktów na ciele niemowlęcia. Są to precyzyjnie określone punkty w ciele dziecka i ich kierunki. Celem rehabilitanta jest utworzenie właściwego wzorca ruchowego u dziecka i opiera się to na zasadzie wywoływania odruchów. Tak jak w przypadku Metody Bobath niezwykle istotna jest praca rodziców z dzieckiem w domu.

zadzwoń teraz

więcej o porażeniu mózgowym

Skąd wziąć pieniądze na leczenie i rehabilitację?

Jeżeli podejrzewasz, że w czasie Twojego porodu doszło do zaniedbań, na skutek których Twoje dziecko ma Mózgowe Porażenie Dziecięce lub inne problemy neurologiczne powinnaś zgłosić się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Możemy pomóc uzyskać Ci pieniądze na leczenie i rehabilitację Twojego dziecka. Nasi prawnicy skutecznie pomagają niepełnosprawnym dzieciom od 20 lat wygrywając dla nich i ich rodzin wysokie odszkodowania za błąd medyczny przy porodzie.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!