Blog
Porażenie mózgowe

Toksyna botulinowa - mózgowe porażenie dziecięceToksyna botulinowa – mózgowe porażenie dziecięce

Dziecięce porażenie mózgowe to grupa chorób związanych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia ruchu i postawy różnego stopnia, to główne objawy. Porażeniu często towarzyszy nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni (hipertonia). Do zmian neurologicznych może dojść podczas ciąży, w trakcie porodu lub po porodzie. Nie ma możliwości całkowitego powrotu do zdrowia, jednakże można minimalizować skutki tych uszkodzeń. Obecnie jest wiele metod działania, mniej lub bardziej kosztownych. Zadzwoń do nas, aby dowiedzieć się czy dziecięce porażenie mózgowe powstało na skutek błędu medycznego. Jeśli doszło do tego z winy placówki medycznej, należy Ci się odszkodowanie i zadośćuczynienie. 

bezpłatna konsultacja prawna

Toksyna botulinowa – czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (zwana inaczej jadem kiełbasianym) to silna trucizna biologiczna. Wytwarzana jest przez żywe komórki bakteryjne,  przez laseczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Trucizna ta trwale łączy się z płytką nerwowo-mięśniową. Toksyna botulinowa poraża przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

Toksynę botulinowa stosuje się przy leczeniu spastyczności u dzieci z dziecięcym porażenie mózgowym. Mowa tu zarówno o spastyczności zlokalizowanej, jak i segmentowej kończyn górnych oraz dolnych. Warto zaznaczyć, że nie stosuje się jadu kiełbasianego przy spastyczności, kiedy przykurcze są utrwalone. Na ogół uznaje się, że jest to bezpieczna metoda leczenia.

Wskazuję się, że toksynę botulinową można podawać od drugiego roku życia. Należy zachować szczególne środki ostrożności przy jej stosowaniu. Odpowiednie dawki i ich częstotliwość podawania, to ważny element stosowania tej metody. Zatem warto podkreślić konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej.

zadzwoń teraz

Mózgowe porażenie dziecięce – metody leczenia

Mózgowe porażenie dziecięce to nieustanna walka o poprawę sprawności dziecka. W tym celu wykorzystuje się różne metody terapeutyczne, na przykład:

Równie powszechna jest metoda czuciowo-ruchowa Rood, czy symulacji czuciowej. Oczywiście sposobów walki z konsekwencjami mózgowego porażenia jest wiele i niektóre z nich można realizować jednocześnie.

Stosuje się także leczenie wspomagające, które ma za zadanie uzupełnić rehabilitację ruchową. W tym właśnie celu wykorzystuje się działanie toksyny botulinowej.

Profesjonalna pomoc

Jeżeli Twoje dziecko cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i przypuszczasz, że stało się to z winy lekarza, zadzwoń do nas. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną, aby móc ocenić czy doszło do błędu okołoporodowego. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych oszacuje ryzyko procesowe, aby móc podjąć wspólną walkę o lepsze jutro. Odszkodowanie i zadośćuczynienie może otworzyć Ci drogę do różnych, często kosztownych metod niwelowania skutków dziecięcego porażenia mózgowego.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!