Blog
Porażenie mózgowe

Tlenoterapia hiperbaryczna

Tlenoterapia hiperbaryczna

Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga leczenie porażenia mózgowego

Porażenie mózgowe, co dalej? Odkąd u Twojego dziecka zdiagnozowano porażenie mózgowe, szukasz różnych możliwości leczenia. W tej chorobie wciąż najlepsze efekty daje wszechstronne usprawnianie ruchowe. Brakuje jednak sposobów na ograniczenie uszkodzenia komórek nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym.

Nadzieję przynosi hiperbaria tlenowa.

bezpłatna analiza

Na czym polega ta metoda?

W komorze hiperbarycznej panuje podwyższone ciśnienie (minimum 1,4 atmosfer). W takich warunkach pacjentowi jest podawany stuprocentowy tlen. Tlen łatwiej dostaje się do krwi i jest transportowany do niedotlenionych tkanek, tj. głównej przyczyny wywołującej porażenie mózgowe. Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) stosowana łącznie z innymi uznanymi terapiami, po 12-40 sesjach, może przynieść zauważalne efekty.

1 zabieg trwa około 45. minut.

Skuteczność hiperbarii tlenowej (HBOT)

W 1989r. zaprezentowano wyniki badań z Brazylii. Grupę ponad 230 pacjentów chorych na porażenie mózgowe poddano dwudziestu 1- godzinnym zabiegom o ciśnieniu atmosferycznym 1,5 ATA (100% tlenu) 1-2 razy na dobę w komorze jednoosobowej. U 94,78% pacjentów zaobserwowano zmniejszenie spastyczności o połowę. Dalsza obserwacja 82 osób wykazała trwałe zmniejszenie spastyczności i lepszą kontrolę motoryczną u 62 z nich.

Z kolei badania przedstawione w 2001 roku objęły 232 osoby w wieku 1-34 lat, spośród 2030 pacjentów chorujących na przewlekłą encefalopatię dziecięcą. U 41,81% osób zmniejszyła się spastyczność, a 18% miało lepszą globalną koordynację motoryczną.

40,08% badanych uzyskało także poprawę:

  • pamięci,
  • pojmowania,
  • rozumowania,
  • percepcji wzrokowej,
  • kontroli zwieraczy.

bezpłatny kontakt

więcej o porażeniu mózgowym – kliknij!

Porażenie mózgowe, a leczenie przyczynowe metodą HBOT

Tlenoterapia hiperbaryczna jest terapią wspomagającą, leczącą porażenie mózgowe u dzieci. Poprzez właściwe dotlenienie komórek nerwowych przyspiesza proces rehabilitacji psychoruchowej.

Stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

Zaleca się 40 zabiegów po 1 godzinie każdy, z ciśnieniem- 1,5 ATA. 1-2 razy dziennie z odstępem pomiędzy zabiegami w serii. Serie zabiegów należy powtarzać mniej więcej co pół roku, aż do uzyskania określonych efektów.

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej jest nieleczona odma opłucnej.

Koszty terapii

Seria zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej to koszt kilku tysięcy złotych. Niestety tlenoterapii hiperbarycznej nie jest refundowany przez NFZ. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych może Ci pomóc uzyskać pieniądze na leczenie i rehabilitację Twojego dziecka. Jeżeli uważasz, że podczas Twojego porodu doszło do błędu medycznego, zgłoś się do nas.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!