Blog
Porażenie mózgowe

Terapia wibracyjnaTerapia wibracyjna. Jak terapia wibracyjna może pomóc osobom z porażeniem mózgowym?

Wiele osób z porażeniem mózgowym (MPD) czerpie duże korzyści z fizjoterapii, która niewątpliwie może poprawić sprawność i siłę mięśni oraz zmniejszyć negatywne skutki choroby, chociażby takich jak ból czy spastyczność. Jednak osoby z bardzo ciężkimi zaburzeniami motorycznymi często nie są w stanie wykonywać rozmaitych ćwiczeń i instrukcji fizjoterapeuty, co niestety znacznie ogranicza ich możliwości leczenia poza terapią farmakologiczną i chirurgiczną.

Pacjenci z porażeniem mózgowym, a szczególnie ci, którzy są poważnie dotknięci rozmaitymi dolegliwościami i upośledzeniem, mogą skorzystać z terapii wibracyjnej będącej niejako uzupełnieniem bardziej „tradycyjnych” terapii.

bezpłatna konsultacja prawna

Na czym polega terapia wibracyjna?

Terapia wibracyjna obejmuje mechaniczne drgania (wibracje), które pośrednio stymulują struktury nerwowo-mięśniowe. Istnieją dwa główne rodzaje terapii: wibracje ogniskowe i wibracje całego ciała.

Jak sugerują nazwy, drgania ogniskowe mogą być ukierunkowane na konkretny obszar ciała. Natomiast wibracje całego ciała są pośrednio przekazywane po całym ciele dla uzyskania bardziej ogólnych efektów. W przeciwieństwie do innych metod leczenia, pacjenci nie muszą spełniać wyraźnych fizycznych lub poznawczych przesłanek, aby móc korzystać z terapii.

Badania nad terapią wibracyjną jako metody leczenie porażenia mózgowego

Niedawno przeprowadzono wiele badań dotyczących zarówno krótko, jak i długoterminowego wpływu terapii wibracyjnej na pacjentów z porażeniem mózgowym. W szczególności praca skupiła się na tym, jak terapia wpływa  na funkcje motoryczne, siłę, chód, kontrolę postawy oraz strukturę kości i mięśni. Ponadto wielu naukowców pracowało nad zrozumieniem mechanizmów leżących u podstaw zaobserwowanych korzyści z terapii wibracyjnej.

W czerwcu 2018 r. opublikowano przegląd badań nad terapią wibracyjną jako sposobu leczenia porażenia mózgowego. Artykuł zamieszczony w czasopiśmie Neuropsychiatric Disease and Treatments  zawiera zestawienie krótkoterminowych i długoterminowych skutków terapii na główne objawy porażenia mózgowego.

Okazało się, że terapia wibracyjna przynosi ogromne korzyści w leczeniu MPD. Co prawda porażenie mózgowe jest nieuleczalne. Jednakże niezwykle istotna jest rehabilitacja, która w znacznym stopniu może przynieść poprawę i pomóc chorym w ich codziennym życiu. Wyniki badań były jednoznaczne i oczywiste: terapia wibracyjna przynosi korzyści, zarówno  krótko, jak i  długoterminowe.

Badania potwierdziły, że już po jednej sesji terapii poprawia się funkcja motoryczna, siła, chód i ruchliwość chorych. Efekty te utrzymywały się przez około 30 minut. Regularne stosowanie terapii  spowodowało zmniejszenie napięcia mięśniowego i spastyczności, a także przyniosło poprawę motoryki i siły mięśni. Zwiększyło to również masę mięśniową i gęstość mineralną kości, chociaż wydaje się, że nie ma ona wpływu na kontrolę postawy.

zadzwoń teraz

Terapia wibracyjna skutecznym lekiem na MPD?

Uważa się, że terapia wibracyjna jest obiecującym lekiem na porażenie mózgowe, ponieważ może przynieść znaczne korzyści pacjentom, którzy nie są w stanie uczestniczyć w innych rodzajach terapii z powodu ograniczeń fizycznych lub poznawczych. Jej łatwość stosowania sprawia, że wypiera ona standardowe sesje terapeutyczne i tradycyjną rehabilitację.

Ewentualne  przyszłe badania nad terapią wibracyjną powinny uwzględniać wpływ tejże terapii na ludzi dorosłych, ponieważ większość artykułów i badań  dotyczy dzieci. Ważne jest, aby badania obejmowały wszystkie subpopulacje osób z porażeniem mózgowym, gdyż wiek i inne indywidualne cechy mogą wpływać na sukces terapii. Przyszłe badania powinny również  brać pod uwagę efekty innych terapii, które ich uczestnicy obecnie przechodzą. Z pewnością trzeba przyznać, iż naukowcy są niezwykle optymistycznie nastawieni do roli terapii wibracyjnej w leczeniu porażenia mózgowego. Stwierdzają oni, że „terapia ta pomaga pacjentom z MPD w opanowaniu codziennych wyzwań poprzez ułatwienie jakości ruchu”.

Gdzie szukać pomocy?

Mózgowe porażenie dziecięce może być spowodowane błędem przy porodzie! Dlatego jeżeli podejrzewasz, że tak było w Twoim przypadku, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób PoszkodowanychBezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i damy Ci odpowiedź na pytanie – czy doszło do błędu medycznego?

Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami diagnostycznymi i okołoporodowymiskutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Zapewniamy Tobie i Twojej rodzinie profesjonalną i bezpłatną analizę pełnej dokumentacji medycznej.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!