
Spastyczność u dzieci – terapia toksyną botulinową
Spastyczność u dzieci – terapia toksyną botulinową
Spastyczność u dzieci – terapia toksyną botulinową typu A (BTX-A) jest obecnie jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów walki ze spastycznością u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Toksyna botulinowa typu A jest najsilniejszą znaną toksyną pochodzenia bakteryjnego. Od 1990 r. stosuje się ją w leczeniu spastyczności towarzyszącej mózgowemu porażeniu dziecięcemu, udarom mózgu, urazom rdzenia oraz stwardnieniu rozsianemu.
Spastyczność u dzieci – zmniejszenie napięcia mięśniowego u dzieci z MPD
Działanie toksyny botulinowej polega na zmniejszeniu napięcia mięśniowego poprzez unieczynnienie płytki nerwowo-mięśniowej. Biochemiczne właściwości toksyny botulinowej uzasadniają zatem sensowność stosowania tej substancji w leczeniu spastycznej postaci mózgowego porażenia dziecięcego. Terapia BTX-A przynosi zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe korzyści. Do korzyści krótkoterminowych zalicza się: poprawę funkcji, takich jak chwyt ręki, czy chód, zmniejszenie dyskomfortu i bolesnego napięcia oraz ułatwienie opieki nad chorym. Do korzyści długoterminowych należą: zapobieganie rozwojowi trwałych przykurczów, ułatwienie wzrostu mięśnia i umożliwienie rozwoju prawidłowych wzorców ruchowych.
Kiedy możemy liczyć na najlepsze rezultaty?
Ważną rolę w terapii BTX-A ogdrywa liczba grup mięśni zajętych przez spastyczność – najlepsze rezultaty obserowane są w przypadkach, gdzie zajęta jest jedna lub dwie grupy mięśni. W przypadkach, gdy spastyczność jest bardziej uogólniona wybiera się mięśnie, które mają kluczowy wpływ na poprawę funkcji np. chodu. Nie mniej ważna jest proporcja między stopniem niedowładu, a spastycznością – im mniejszy niedowład, tym lepsze rezultaty w poprawie funkcji przynosi zmniejszenie spastyczności. Jeszcze do niedawna stosowanie toksyny botulinowej ograniczano do terapii spastyczności mięśnia brzuchatego łydki, natomiast obecnie jest ona stosowana w leczeniu spastyczności pozostałych mięśni kończyn dolnych i górnych.
Spastyczność u dzieci – leczenie i rehabilitacja
Po serii wstrzyknięć BTX-A zalecany jest pełen cykl rehabilitacji oraz dobranie odpowiednich ortez i gipsów redersujących. Dodatkowo, w celu zwiększenia efektywności leczenia spastyczności BTX-A, stosuje się elektrostymulację mięśni. Rezultaty leczenia są odwracalne, dlatego potrzebne są powtórne iniekcje w odstępe 4-6 miesięcy. Najlepsze efekty leczenia toksyną botulinową uzyskuje się u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku 2-6 lat. Lek jest ogólnie dobrze tolerowany przez pacjentów, sporadycznie występują objawy niepożądane w postaci tymczasowych i odwracalnych infekcji dróg oddechowych, ogólnego zmęczenia, czy miejscowego osłabienia mięśni.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli podczas Twojego porodu, doszło do błędu medycznego, na skutek którego Twoje dziecko jest niepełnosprawne – masz pełne prawo do rekompensaty za doznaną krzywdę. Pomożemy Ci ukarać winnych tragedii, która Cię spotkała.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl