Blog
Porażenie mózgowe

Spastyczność

Spastyczność

Czym jest spastyczność?

Spastyczność (spastyka) charakteryzuje się nadmiernym napięciem mięśni spowodowanym przez nieprawidłową reakcję na impulsy nerwowe z ośrodkowego układu nerwowego. W zależności od rodzaju schorzenia, jego przyczyny oraz czasu trwania spastyczność przybiera różne nasilenie.

Spastyczność w przebiegu chorób neurologicznych

Spastyczność jest objawem towarzyszącym wielu chorobom, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jej przyczyną może być uszkodzenie części mózgu i rdzenia kręgowego, które odpowiadają za odruchy warunkowe, jednak przebieg choroby zależy przede wszystkim od lokalizacji i rozległości danego uszkodzenia.

Najbardziej powszechną chorobą neurologiczną u dzieci pozostaje porażenie mózgowe. Z kolei u osób dorosłych spastyczność występuje między innymi w:

  • udarze
  • pourazowym uszkodzeniu mózgu i rdzenia kręgowego
  • w stwardnieniu rozsianym

bezpłatna porada

Spastyka – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Z jednej strony ciągłe nadmierne napięcie mięśniowe ma dla chorego negatywne konsekwencje. Prowadzi do przykurczów i osłabienia mięśni i w rezultacie do ograniczenia ruchów. Często nasilone napięcie powoduje taką sztywność, że niemożliwa jest rehabilitacja. Zaniechanie usprawniania ruchowego pogłębia spastyczność, co sprawia większy ból. Spastyczność jest także przyczyną skrzywienia kręgosłupa, jego trwałej deformacji. Zazwyczaj spastyczność dotyka również mięśni gładkich, w tym pęcherza moczowego oraz jelit, zaburzając ich pracę.                                                                                        

Z drugiej strony spastyczność po nauczeniu się jej kontrolowania i kompensacji utraconych funkcji ruchowych, może być pomocna, np. przy utrzymaniu postawy pionowej i zachowaniu motoryki dużej. Natomiast w przypadku uogólnionej wiotkości mięśni stabilizacja tułowia mogłaby być utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Poza tym istnieją skuteczne metody na obniżenie napięcia mięśniowego.

Sposoby walki ze spastyką

Celem kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii i innych zabiegów jest m. in. obniżenie patologicznego napięcia mięśni. Jednak te metody mogą okazać się niewystarczające. Wtedy współczesna neurologia pozwala zastosować toksynę botulinową i pompę baklofenową.

  • Toksynę botulinową typu A podaje się w zastrzykach. Stosuje się dawkę 25-30 mg/kg. Obstrzykuje się napięte mięśnie, żeby zablokować uwalnianie acetylocholiny w zakończeniach presynaptycznych (pomiędzy zakończeniem nerwu a mięśniem). Po dwóch tygodniach od iniekcji wskazana intensywna rehabilitacja. Zastrzyki należy powtarzać co 3-4 miesiące.
  • Założenie pompy baklofenowej wymaga zabiegu chirurgicznego. Pod skórę, w okolicy brzucha wszczepia się małą pompę wyposażoną w cieniutki, elastyczny cewnik biegnący pod skórą do kanału kręgowego. Napełnia się ją płynnym baklofenem. Lek jest uwalniany regularnie, w zaprogramowanych dawkach. Substancję uzupełnia się co jakiś czas przez podskórną iniekcję.

Więcej o dziecięcym porażeniu mózgowym

zadzwoń teraz

Jeśli ktoś z Twoich bliskich ucierpiał w wyniku błędu medycznego przy porodzie, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Pomożemy Ci uzyskać pieniądze potrzebne na leczenie. Od 20 lat pomagamy niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom walcząc o ich lepsza przyszłość i należne odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz rentę za błąd medyczny przy porodzie.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!