Blog
Porażenie mózgowe

Skala ApgarSkala Apgar

Niedawne badanie niemowląt urodzonych w Szwecji miało na celu zmierzenie związku między wynikami w skali Apgar od 7 do 9, a umieralnością i zachorowalnością noworodków. Nowe badania pokazują, że wyniki Apgar w zakresie 7-9 mogą mieć negatywne skutki zdrowotne u noworodka.

bezpłatna porada prawna

Skala Apgar – co oznacza?

Wyniki Apgar to standardowa prosta metoda szybkiej oceny noworodków. Ten system punktacji został stworzony przez dr Virginia Apgar w 1952 r. Specjaliści medyczni opracowali później akronim, używając słowa „Apgar”, aby pokazać kryterium zawarte w ocenie:

 • A: aktywność (napięcie mięśniowe)
 • P: pulse (tętno)
 • G: grymas (odruchowa drażliwość / reakcja)
 • A: kolor skóry
 • R: oddychanie (zdolność oddychania)

Aby uzyskać wynik w skali Apgar, personel medyczny zalicza pięć kryteriów powyżej 0, 1 lub 2, przy czym 2 oznacza najlepszy wynik. Łączny wynik Apgar jest obliczany przez dodanie wszystkich pięciu wyników razem. Oceny Apgar są zazwyczaj wykonywane po 1 minucie, 5 minutach i 10 minutach po urodzeniu. Wyniki w skali Apgar:

 • 0-3 są krytycznie niskie, szczególnie u niemowląt urodzonych o czasie, późno lub przedwcześnie
 • 4-6 są poniżej normy i oznaczają, że dziecko prawdopodobnie będzie wymagało interwencji medycznej
 • 7-10 są uważane za normalne

Jeśli punktacja Apgar pozostanie niska w kolejnych minutach po urodzeniu, to istnieje ryzyko, że dziecko będzie cierpiało na długotrwałe uszkodzenie neurologiczne. Wyższe oceny punktacji Apgar nie wykluczają niestety tego, że dziecko doznało uszkodzenia mózgu, którego skutkiem mogą być encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna lub porażenie mózgowe.

Należy pamiętać, że celem oceny Apgar jest szybkie ustalenie, czy noworodek potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Skala ta nie służy lekarzom do długoterminowych prognoz dotyczących zdrowia dziecka.

Skala Apgar – najnowsze badania

Naukowcy uzyskali dane z Medical Birth Register dla pojedynczych żywych urodzeń w Szwecji w latach 1999–2016. W badaniu wykluczono wcześniak oraz niemowlęta z poważnymi wadami wrodzonymi .

Badanie populacyjne mogło skupić się na 1 551 436 niemowlętach z wynikiem Apgar 7-10 po 1, 5 i 10 minutach po urodzeniu.

Śmiertelność niemowląt w tym badaniu została zdefiniowana jako śmierć niemowlęcia w okresie 0-27 dni po urodzeniu. Zachorowalność noworodków została zdefiniowana jako powikłania związane z asfiksją u noworodków ( niedotlenienie okołoporodowe, zamartwica, encefalopatia niedotlenieniowo – niedokrwienna, leukomalacja okołokomorowa), zaburzenia oddechowe , hipoglikemia u noworodków i infekcje noworodkowe występujące między 0 a 27 dni po urodzeniu.

zadzwoń teraz

Skala Apgar – wyniki badania

Badanie wykazało następujące wyniki:

Badanie to wykazało, że ryzyko umieralności i zachorowalności noworodków było wyższe wśród niemowląt z niższą niż 10 punktów oceną w skali Apgar. Okazało się również, że ryzyko to było wyższe u niemowląt bez wad rozwojowych, których wynik Apgar obniżył się między 5, a 10 minutą po urodzeniu.

Wcześniejsze badania wykazały związek między punktacją w skali Apgar równą 7 i niższą, a wynikami niepożądanymi. To ostatnie badanie pokazuje, że wiele niekorzystnych wyników wiąże się również z wynikami w skali Apgar w zakresie 7-9.

Gdzie szukać pomocy, gdy doszło do nieprawidłowości podczas porodu?

Jeżeli zatem było sine dziecko po porodzie i otrzymało mniej niż 10 punktów Apgar, a obecnie borykacie się z niepełnosprawnością i trwałym uszczerbkiem na zdrowiu swojego dziecka niezwłocznie skorzystajcie z naszej bezpłatnej konsultacji prawnej. Być może za niepełnosprawność Waszego dziecka odpowiadają lekarze i źle przeprowadzony poród.

Zachęcamy Państwa do zadawania pytań naszym prawnikom. Zespół prawny Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych posiada odpowiednie doświadczenie. Każdego dnia dokłada wszelkich starań, aby rzetelnie ocenić czy doszło do błędy lekarskiego podczas porodu.

Skontaktuj się z naszymi prawnikami w celu uzyskania darmowej konsultacji prawnej:

 • Opowiedz nam swoją historię, a my przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, a następnie ocenimy, czy lekarz popełnił błąd medyczny podczas porodu.
 • Nasze konsultacje prawne są bezpłatne. Nie musisz nic płacić z góry.
 • Korzystając z naszych usług zapewniasz swojej rodzinie bezpieczną przyszłość.
 • Uzyskane odszkodowanie pokryje koszty leczenia, oraz zapewni środki na utrzymanie Ciebie i Twoich najbliższych.
 • Pomożemy Ci uzyskać rekompensatę za krzywdę, a także odszkodowanie, które umożliwi pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Twojego dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!