Blog
Porażenie mózgowe

Resuscytacja u dzieckaResuscytacja u dziecka

Resuscytacja u dziecka ma na celu uratowanie życia w okolicznościach, gdzie doszło do zatrzymania krążenia i oddychania. W tym miejscu podkreślić należy, że podjęcie resuscytacji u dzieci natychmiastowo istotnie zwiększa szanse przeżycia pacjenta, nawet dwukrotnie.

bezpłatna konsultacja prawna

Resuscytacja u dziecka – jak rozpocząć?

W sytuacji zaistnienia zagrożenia życia, przede wszystkim zapewnić należy bezpieczeństwo – zarówno osobie wykonującej resuscytację, jak i poszkodowanemu. Następnie, dokonuje się oceny stanu przytomności. Sprawdza się reakcje dziecka na poszczególne bodźce, przykładowo nawołuje się: „Czy mnie słyszysz?!”.

W sytuacji, gdy poszkodowane dziecko reaguje wzywa się pomoc, czeka na nią cyklicznie sprawdzając jego stan. Jeśli zaś pozostaje nieprzytomne pomoc polega na udrożnieniu dróg oddechowych. Przy odchylonej głowie dokonuje się oceny odruchu oddechowego. Obserwuje się zaistnienie ruchów klatki piersiowej oraz szmeru powietrza wydychanego lub wdychanego. W przypadku ustalenia, że poszkodowane dziecko oddycha, układa się je w pozycji bezpiecznej (to jest na boku) i wzywa pomoc. Jeśli stwierdzimy, że dziecko nie oddycha rozpoczynamy właściwą resuscytację.

zadzwoń teraz

Resuscytacja u dziecka – jak wykonać?

Jeśli poszkodowanym jest dziecko poniżej pierwszego roku życia resuscytacja u dzieci polega na ułożeniu dwóch palców na klatce piersiowej w okolicy połowy mostka i dokonaniu szybkich ucisków- 100-120/minutę. Wykonać należy 30 uciśnięć. Następnie, przechodzimy do oddechów ratowniczych- 2 w konfiguracji usta-usta-nos. Osoba wykonująca resuscytację obejmuje swoimi ustami jednocześnie nos i usta dziecka. Po wykonaniu dwóch oddechów, rozpoczyna się następną serię 30 ucisków.

Resuscytacji małoletniego powyżej pierwszego roku życia dokonuje się poprzez położenie nasady jednej ręki w dolnej połowie mostka. Liczba uciśnięć, tempo oraz postępowanie dotyczące oddechów pozostają takie same.

Resuscytacja u dziecka – uwaga!

Resuscytacja u dziecka jest wykonywana do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego, poprawy stanu poszkodowanego albo zaistnienia zagrożenia bezpieczeństwa. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku, resuscytacja została wykonana nieprawidłowo bądź zwłoka była zbyt duża, co spowodowało uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!