Blog
Porażenie mózgowe

Resuscytacja u dzieci18Resuscytacja u dzieci – ważna jest szybka reakcja!

Słowo „resuscytacja” pochodzi od hiszpańskiego „resucitar”, oznaczającego „przywracanie do życia”.

Pierwsze chwile życia noworodka mają bezpośredni wpływ na jakość życia oraz mogą mieć konsekwencje na całe życie człowieka. Każdy noworodek ma prawo do resuscytacji przeprowadzonej na właściwym i wysokim poziomie.

Resuscytacja może być konieczna w sytuacji gdy, dochodzi do niedotlenienie wewnątrzmaciczne oraz niedotlenienie okołoporodoweDziałania resuscytacyjne mają na celu nie dopuścić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Konieczność resuscytacji po porodzie można przewidzieć w około 70% przypadków. Lekarz prowadzący poród powinien wnikliwie zapoznać się z przedporodowymi i okołoporodowymi czynnikami ryzyka niedotlenienia noworodka.

bezpłatna konsultacja prawna

Resuscytacja u dzieci – ocena stanu urodzeniowego nowordka

Ocenę stanu noworodka przeprowadza się w 1 i 5 minucie życia. Jednak powszechnie używana punktowa skala Apgar nie jest stosowana do podjęcia decyzji odnośnie resuscytacji.

Ocena noworodka powinna się rozpocząć natychmiast po urodzeniu. Opiera się ona głównie na trzech następujących objawach: oddech, czynność akcji serca, zabarwienie powłok skórnych.

Właśnie te trzy objawy są podstawą do oceny i podejmowania decyzji oraz prowadzenia działań resuscytacyjnych. Od właściwej oceny, decyzji i niezwłocznie podjętych sprawnych i właściwych działań resuscytacyjnych zależy skuteczność resuscytacji.

Resuscytacja noworodka znacznie różni się od tej wykonywanej u osoby dorosłej, ale również rozpoczyna się ją natychmiast po zaobserwowaniu niepokojących sygnałów.

Resuscytacja u dzieci – jak ją przeprowadzić?

Jak więc się do niej zabrać?

Po zbadaniu stanu zdrowia poszkodowanego oraz zapewnieniu sobie bezpieczeństwa, udrażnia się drogi oddechowe, poprzez uniesienie brody. W przypadku dziecka mającego już powyżej roku życia, niezbędne będzie także uniesienie głowy.

Jeśli zanikły funkcje życiowe, trzeba przystąpić do właściwej reanimacji, którą inicjuje pięć oddechów ratowniczych. Kolejnym elementem jest przejście do metody usta-usta, z częstotliwością oddechów:

  • u niemowlaka: 20 -30 na minutę
  • u noworodka: 40 na minutę
  • u starszych dzieci: 15 -30 na minutę

Masaż serca wykonywany jest zaś poprzez ucisk w miejscu oddalonym o „jeden, dwa palce” od wyrostka mieczykowatego i należy go  powtarzać ok. 100 razy w ciągu 60 sekund.

Trzeba pamiętać, aby przed podjęciem czynności poprosić jeszcze członka rodziny o wezwanie pogotowia, a wszystkie zabiegi wykonywać aż do powrotu właściwego oddechu bądź przyjazdu pomocy medycznej

zadzwoń teraz

Resuscytacja u dzieci – jak prosić o wsparcie?

Jeżeli podejrzewasz, że miał miejsce błąd lekarski przy porodzie lub też personel medyczny dopuścił się nieprawidłowości w leczeniu Twojego dziecka niezwlocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Nasi prawnicy mogą poszczycić się ponad 20 letnim doświadczeniem w prowadzeniu trudnych spraw związanych z błędami okołoporodowymi, na terenie całego kraju.

Dysponujemy rozległą wiedzą potrzebną do zrozumienia skomplikowanych zagadnień prawnych oraz medycznych.

Mamy wieloletnią praktykę w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu dziecka przy porodzie.

Nasi Prawnicy rozumieją jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na ich barkach, gdy prowadzą dochodzenie w sprawie błędu lekarskiego.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!