Blog
Porażenie mózgowe

Rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym

Rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym

Rehabilitacja dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym

Mózgowe porażenie dziecięce jest jednym z najczęstszych zaburzeń ruchu u dzieci. W leczeniu dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym stosuje się: farmakoterapię, fizjoterapię, terapię mowy, a także zabiegi chirurgiczne.

bezpłatna konsultacja

Rehabilitacja dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym – stosowane terapie

Wśród metod usprawnienia ruchowego stosowanych u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym warto wspomnieć o poniższych:

  • metoda Vojty – jedna z najpopularniejszych metod rehabilitacji, opracowana przez czeskiego neurologa dziecięcego, profesora Vaclava Vojtę w latach 40. XX wieku. Wciąż uważana jest za bardzo skuteczną. Stosuje się ją przede wszystkim u dzieci z uszkodzeniami centralnego ośrodka nerwowego, u dzieci z ortopedycznymi uszkodzeniami postawy, a także u wcześniaków. Metoda może być stosowana już od pierwszych dni życia dziecka. Kluczem do sukcesu jest regularne wykonywanie ćwiczeń oraz zaangażowanie ze strony rodziców dziecka. W lżejszych przypadkach poprawę można zaobserwować już po dwóch-trzech miesiącach, natomiast w cięższych przypadkach efekty pojawiają się nawet po kilku latach.
  • metoda NDT-Bobath – stosowana u niemowląt ze stwierdzonymi problemami z napięciem mięśniowym i asymetrią ułożenia, a także u wcześniaków. Metoda powstała w latach 40. XX wieku, a jej autorami są czescy neurofizjolodzy – Berta i Karel Bobath. W terapii NDT-Bobath fizjoterapeuta: wyhamowuje patologiczne wzorce, uczy prawidłowych, reguluje napięcie mięśni i prawidłową dystrybucję napięcia oraz prowadzi ruch do momentu, w którym dziecko samodzielnie nie przejmie ruchu najbardziej zbliżonego do prawidłowego.
  • metoda Petö – zdaniem twórcy metody, węgierskiego lekarza i pedagoga, Andrasa Peto, w terapii dzieci ze stwierdzonym mózgowym porażeniem dziecięcym, należy łączyć ze sobą postępowanie usprawniające, terapię logopedyczną, ergoterapię i pedagogikę specjalną. Główmy celem tej metody jest osiągnięcie optymalnego dla danego dziecka poziomu umiejętności, z uwzględnieniem jego indywidualnych zaburzeń oraz możliwości.

zadzwoń teraz

Rehabilitacji dzieci – MPD jako skutek błędu medycznego

Jeśli podejrzewasz, że mózgowe porażenie u Twojego dziecka jest skutkiem błędu medycznego, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację Twojego dziecka i pomożemy uzyskać Ci środki finansowe potrzebne na sfinansowanie jego rehabilitacji.

Więcej o błędzie lekarza przy porodzie

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!