Blog
Porażenie mózgowe

Postępowanie z noworodkiem po urodzeniu

Postępowanie z noworodkiem po urodzeniu

Postępowanie z noworodkiem po urodzeniu

Narodzenie zawsze jest dla dziecka stanem nagłym, gdyż musi zaadaptować się do otaczającego środowiska. Prawidłowe obchodzenie się z noworodkiem pozwala jednak bezpiecznie przejść przez czas aklimatyzacji.

Sam proces właściweg obchodzenia się z niemowlakiem uwarunkowany jest od wielu czynników. Należą do nich: długość ciąży, rodzaj i przebieg porodu, stanu po narodzeniu oraz ewentualne występowanie wad wrodzonych.

bezpłatna konsultacja

Postępowanie z noworodkiem po urodzeniu – ocena stanu dziecka

Na początku należy dokonać właściwej oceny, po której nastąpi wpis do dokumentacji. Nadrzędną metodą jest skala Apgar, stworzona w połowie XX wieku. Dzięki niej można adekwatnie określić:

  • oddech noworodka
  • czynności serca
  • reakcję na bodźce
  • napięcie mięśniowe
  • kolor skóry

Każdy element do punktacja od 0 do 2, a tylko przedział 9-10 pozwala stwierdzić dobry stan.

Nie jest to jednak jedyny sposób należytego zaopiniowania stanu urodzeniowego noworodka. Odpowiedni stan, bez konieczności wdrażania kolejnych elementów, zostanie stwierdzony także po różowym kolorze skóry, krzyku oraz wykonywaniu odruchów na bodźce  zewnętrzne.

zadzwoń teraz

Postępowanie z noworodkiem po urodzeniu – budowanie więzi z matką

Wskazane jest, aby doszło do kontaktu skóra do skóry pomiędzy noworodkiem i matką. Rozpoczyna się wtedy pierwsza, ważna relacja pomiędzy noworodkiem, a matką i zapoznanie z jej florą bakteryjną. Konieczne jest także „osuszenie noworodka po porodzie”, aby dziecko nie był narażony na utratę ciepła.

Postępowanie z noworodkiem po urodzeniu – pierwsze karmienie

Gdy pociecha zostaje już opatrzona dwoma identyfikatorami, powinna zostać na brzuchu matki przez kolejne dwie godziny, aż sama postanowi zainicjować proces karmienia. Rolą położnej jest zaś odpowiedni instruktaż oraz zapewnienie właściwego przebiegu pierwszych relacji pomiędzy matką i noworodkiem.

Watro pamiętać, że z każdym noworodkiem powinien się zająć lekarz neonatolog i powinien to uczynić przed upływem pierwszych 12 godzin życia.

Gdzie szukac pomocy, gdy dochodzi do błędu lekarza przy porodzie?

Nie dane Ci było przeżywać pierwsze chwile z dzieckiem zaraz po narodzeniu z powodu trudnego porodu i komplikacji do jakich doszło. Podejrzewasz, że personel medyczny dopuścił się błędu w sztuce medyczne? Twoje dziecko doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu z winy lekarza?

Odczuwasz ból i złość? Czujesz, że ktoś skrzywdził Twoje dziecko?

Zasługujesz na sprawiedliwość, a naszym zadaniem jest sprawienie, aby została osiągnięta. Każdy przypadek błędu medycznego powinien zostać zgłoszony, a winni jego popełnienie powinni ponieść konsekwencje. Dlatego nie zwlekaj i skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Zapewnij swojemu dziecku bezpieczeństwo i godziwą przyszłośćKrajowy Rejestr Osób Poszkodowanych od wielu lat wspiera poszkodowanych pacjentów w walce o lepsze jutro. Zgłoś się już dziś, aby uzyskać bezpłatną analizę dokumentacji medycznej z porodu. Bezpłatnie i bez zobowiązań odpowiemy na nurtujące Cię pytanie: czy doszło do błędu medycznego przy porodzie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!