Blog
Porażenie mózgowe

poród naturalny po ccPoród naturalny po wcześniejszej cesarce – czy zawsze jest możliwy?

Poród naturalny po cc zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2008 r. jest możliwy gdy istnieją dogodne warunki ze strony rodzącej i płodu. Ponadto, gdy zespół prowadzący poród jest przygotowany do ciągłego monitorowania porodu i szybkiego zakończenia ciąży cesarskim cięciem w przypadku pojawienia się komplikacji.

Czy zawsze te zasady są przestrzegane w szpitalnych porodówkach?

Okazuje się, że nie.

bezpłatna konsultacja prawna

Poród naturalny po cesarskim cięciu – kiedy potrzebna jest zgoda rodzącej?

Rok temu temu zadzwoniła do nas mama dwuletniego chłopca chorego na dziecięce porażenie mózgowe spowodowane błędami podczas porodu. To była druga ciąża kobiety, pierwsza – na skutek braku postępu porodu – zakończyła się cesarskim cięciem.

Gdy kobieta zgłosiła się na swój drugi poród, zgodnie z procedurami powinna podpisać świadomą zgodę na przeprowadzenie próby porodu drogami natury. Taka zgoda nie została jednak kobiecie przedłożona. Fakt ten stanowił jeden z wielu zarzutów biegłego ginekologa położnika powołanego przez prokuraturę.

zadzwoń teraz

Naturalnie po cesarce – dziecko rodzi się w zamartwicy

Była noc. Poród drogami natury, mimo podania kroplówki z oksytocyną, nie postępował. Lekarz, który w tym dniu pełnił dyżur informował rodzącą, że prawdopodobnie będzie wykonane cesarskie cięcie, dodał jednak, że należy z tym poczekać do przejęcia dyżuru przez dzienną zmianę. Zapewniał jednocześnie, że tętno płodu jest cały czas monitorowane i nie wzbudza niepokoju.

Rano, około godziny 7:35, gdy na trakcie porodowym pojawił się lekarz z dziennej zmiany, również nie od razu zakwalifikował kobietę do cesarskiego cięcia, mimo że wcześniej podjęta próba porodu naturalnego okazała się nieskuteczna. Lekarz ten podczas przesłuchania w prokuraturze zeznał, że nie uzyskał takiej informacji ani od lekarza z nocnej zmiany ani od dyżurujących wtedy położnych. Ten sam lekarz nie zwrócił również uwagi na niepokojące zapisy KTG i znaczne spadki tętna dziecka. Ostatecznie cesarskie cięcie wykonano dopiero o godzinie 9.15. Chłopczyk urodził się w silnej zamartwicy, pierwsze dwa miesiące życia spędził w szpitalu.

Odszkodowanie dla dziecka – szansa na lepsze życie

Mimo bardzo wcześnie rozpoczętej rehabilitacji dziecko nadal nie chodzi, jednak rodzice chłopca nie tracą nadziei, wierzą, że ich syn ma szanse na względnie samodzielne i szczęśliwe życie.

Wiedzą również, jak bardzo ważna jest dla dziecka systematyczna rehabilitacja – a to oznacza koszty. Dlatego rodzice chłopca postanowili jednocześnie z procesem karnym wszcząć postępowanie cywilne o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę dla poszkodowanego dziecka. Potrzebując pomocy doświadczonego adwokata, specjalizującego się w prawie medycznym – zgłosili się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi i błędami medycznymi. Każdego roku pomagamy setkom rodzin  dotkniętych skutkami błędów medycznych okołoporodowych wałczyć o lepszą przyszłość i stosowne odszkodowanie, zadośćuczynienie i dożywotnią rentę za błąd medyczny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!