Blog
Porażenie mózgowe

Porażenie dziecięcePorażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce definiuje się jako nie postępujące zaburzenia czynności będącego w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza ośrodkowego neuronu ruchowego, powstałe w czasie ciąży, porodu lub w okresie okołoporodowym. Nazywane jest także zespołem Little’a lub paraliżem dziecięcym.

bezpłatna konsultacja prawna

Mózgowe porażenie dziecięce – objawy

W pierwszym etapie życia noworodka bardzo trudno rozpoznać objawy porażenia mózgowego, aby postawić jednoznaczną diagnozę. Szczególną uwagę zwrócić należy na napięcie mięśniowe. W szczególności, okolic szyi i tułowia. Dokonuje się bieżących obserwacji dziecka w codziennym funkcjonowaniu- przykładowo, czy podnosi główkę, przewraca się na bok, czy ma trudności z poruszaniem kończynami, czy wyciąga rączki by chwytać zabawki. Niepokój rodziców powinien zostać wzbudzony w okolicznościach, gdy zachowanie się i rozwój dziecka jest opóźniony w stosunku do rówieśników.

Dziecko dotknięte mózgowym porażeniem wykazuje trudności ze ssaniem i połykaniem pokarmów od początku życia. Częstokroć noworodek krztusi się. Widoczne są asymetrie w ułożeniu ciała, nadmierna wiotkość mięśni. Nie jest wykluczone wystąpienie drgawek. Czy widząc swoje cierpiące dziecko, zastanawiasz się nad tym kto jest temu winny? Czy masz pewność, że personel medyczny zrobił wszystko, aby uratować zdrowie Twojego dziecka?

zadzwoń teraz

Porażenie dziecięce  – leczenie

Uszkodzenie mózgu pozostające w związku z mózgowym porażeniem dziecięcym nie ustępuje. Jednakże, nie oznacza to niemożności pomocy dziecku. Diagnoza określa stopień inwalidztwa oraz zawiera wytyczne w celu zredukowania ograniczeń wynikających z choroby do minimum. Opieka nad dzieckiem cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce wymaga współpracy z logopedą, fizjoterapeutą. Niektórzy pacjenci wymagają także konsultacji okulistycznej, laryngologicznej, ortopedycznej, terapii zajęciowej oraz opieki psychologa. Popularną obecnie metodą terapii osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym jest dogoterapia skupiająca się na współpracy chorego z odpowiednio przystosowanym do niej psem. Niestety, leczenie i rehabilitacja są bardzo kosztowne, a dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym będą potrzebowały takiej pomocy przez całe swoje życie.

Porażenie dziecięce – czy lekarz zawinił?

Jeśli podejrzewasz, że przypadku Twojego dziecka, mózgowe porażenie dziecięce jest skutkiem błędu lekarza, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych. Przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną z przebiegu ciąży i porodu, aby ocenić, czy doszło do zaniedbania. Zaufaj nam – tak jak zaufało nam tysiące rodzin.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!