Blog
Porażenie mózgowe

Oscylacja zawężona, niedotlenienieOscylacja zawężona a niedotlenienie płodu

Oscylacja zawężona ma wiele przyczyn. Oscylacje lekarz obserwuje podczas analizy zapisów badania KTG. Oscylacja może być klasyfikowana jako:

  • oscylacja prawidłowa
  • oscylacja wzmożona (inaczej skacząca)
  • oscylacja zawężona
  • oscylacja milcząca

Zarówno oscylacja skacząca, jak również oscylacja zawężona i milcząca mogą świadczyć o niedotlenieniu płodu.

bezpłatna konsultacja prawna

Oscylacja zawężona (milcząca) – przyczyny

Przyczynami oscylacji zawężonej mogą być:

  • sen płodu (jednakże zapis z zawężoną oscylacją nie może trwać dłużej niż 40 minut)
  • leki, które są podawane matce dziecka (po podaniu petydyny albo leków uspokajających)
  • wiek ciążowy (zapisy KTG przed 28-30 tygodniem ciąży mogą wykazywać zawężoną oscylację)
  • ciężkie niedotlenienie

Oscylacja zawężona – Co lekarz powinien zrobić, gdy oscylacja jest zawężona?

Należy przeprowadzić badanie gazometryczne krwi włośniczkowej. Jeżeli podejrzenia dotyczące niedotlenienia płodu zostaną potwierdzone, lekarz decyduje o wykonaniu pilnego cesarskiego cięcia. Niestety, jeśli lekarz zbyt długo zwleka z decyzją o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia to tym samym może narazić zdrowie oraz życie matki i nowonarodzonego dziecka. Nawet kilka minut opóźnienia może mieć nieodwracalny wpływ na Wasze życie. Dlatego tak ważne jest, aby opieka medyczna podczas porodu była na jak najwyższym poziomie. Jeżeli podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do zaniedbań to jak najszybciej skontaktuj się z prawnikiem Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych.

zadzwoń teraz

Oscylacja zawężona – Brak reakcji lekarza na zawężoną oscylację, przyczyną ciężkiej i nieodwracalnej niepełnosprawności dziecka

Ciężarna pacjentka trafiła do szpitala 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Bardzo krótko po przyjęciu kobieta trafiła na salę porodową i rozpoczęto monitorowanie tętna płodu przy pomocy aparatu KTG. Zapis KTG prowadzono przez godzinę i wykazywał on oscylację zawężoną, a w niektórych miejscach także oscylację milczącą. Po pół godziny po raz kolejny podłączono ciężarną do KTG, oscylacja nadal była zawężona i pojawił się bardzo poważny spadek tętna płodu. Mimo, że taki zapis KTG utrzymywał się przez kolejne 2 godziny to nie podjęto żadnych działań, a w szczególności nie poszerzono diagnostyki o szczegółowe badania ani nie wykonano cesarskiego cięcia (mimo ewidentnych wskazań). Ostatecznie, lekarz podjął decyzję o cesarskim cięciu, ale w momencie, gdy było już stanowczo za późno. Dziecko otrzymało 0 punktów w skali Apgar i choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Porażenie mózgowe czterokończynowe sprawiło, że poszkodowane dziecko każdego dnia walczy o choćby namiastkę normalnego życia. Niestety, nigdy stanie na własne nogi…

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych zabezpieczy przyszłość Twojej rodziny

Leczenie oraz rehabilitacja w przypadku Mózgowego Porażenia Dziecięcego są niezwykle kosztowne. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera rodziców niepełnosprawnych dzieci w codziennej walce o lepszą przyszłość. Jeżeli doszło do błędu medycznego przy porodzie, uzyskamy dla Ciebie najwyższe odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz rentę. Zadzwoń 722 080 080 i nie bój się poprosić o pomoc. Zapewnimy Twojej rodzinie bezpieczną przyszłość.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!