Blog
Porażenie mózgowe

Objawy porażenia mózgowegoObjawy porażenia mózgowego

Podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć porażenie mózgowe i chcesz wiedzieć gdzie szukać pomocy?

Niewątpliwie rozpoznanie pierwszych objawów porażenia mózgowego jest istotnym i podstawowym krokiem do zapewnienia dziecku właściwej pomocy i opieki, której z pewnością potrzebuje. Nie pozwól, aby twoje pytania lub wątpliwości pozostały bez odpowiedzi. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć MPD,  skontaktuj się z lekarzem. Wskaże Ci  właściwą drogę działania oraz program wczesnej interwencji, aby Twoje dziecko mogło prowadzić lepsze i pełniejsze życie. Jeśli leczenie nie rozpocznie się odpowiednio szybko, niestety może znacznie ograniczyć sprawność Twojego dziecka. Należy bowiem pamiętać, że rehabilitacja i terapia są niezwykle ważne w przypadku MPD.

bezpłatna konsultacja prawna/a>

Objawy porażenia mózgowego dziecięcego

Porażenie mózgowe każdego dotyka w inny sposób. Nie ma zatem typowych objawów MPD, które pojawiają się u każdego chorego. Tak więc objawy mogą być różne. Zazwyczaj pojawiają się one w ciągu pierwszych trzech do pięciu lat życia dziecka.

Jednym z głównych oznak MPD jest osłabienie napięcia mięśniowego i funkcji ruchowych, zaburzona równowaga i koordynacja. Inne charakterystyczne objawy to  dysfunkcje motoryczne, trudności w połykaniu, zaburzenia mowy i słabe napięcie mięśni twarzy. Równie często występują także: upośledzenie czucia, napady padaczkowe i trudności w uczeniu się.

Najbardziej zauważalnym objawem porażenia mózgowego jest osłabienie napięcia mięśniowego. Najczęstszą deformacją mięśni występującą u osób z MPD to hipotonia i hypertonia.

  • Hipotonia, czyli zmniejszenie napięcia mięśniowego (zwiotczenie lub rozluźnienie kończyn)
  • Hypertonia to z kolei zwiększone napięcie mięśniowe (sztywne kończyny)

U dzieci z MPD bardzo często zaburzona jest ich równowaga. Znakiem, że coś jest nie tak w ich postawie może być asymetryczna postawa. Wówczas  prawa i lewa kończyna nie odzwierciedlają siebie nawzajem. Oznacza to iż na przykład: jedna noga zgina się w biodrze, a druga na zewnątrz.

Dzieci z MPD często mają problemy również z:

  • mówieniem
  • połykaniem
  • żuciem

Najbardziej oczywistym, wczesnym objawem porażenia mózgowego jest opóźnienie rozwoju. Z pewnością każdy rodzic z niecierpliwością oczekuje kiedy ich dziecko dorośnie. Niestety MPD często uniemożliwia całkowity i zupełny rozwój. Rodzice są pierwszymi, którzy zauważają, kiedy dziecko jest opóźnione w zdobywaniu umiejętności w przewidywanym czasie. Opóźnienie rozwoju występuje wtedy, gdy dziecko nie osiągnęło lub nie rozwinęło określonej umiejętności w odpowiednim czasie, kiedy powinno było to osiągnąć.

zadzwoń teraz

Objawy porażenia mózgowego dziecięcego – co robić?

Teraz, gdy wiesz, na co zwracać uwagę, co możesz zrobić?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko wykazuje niektóre z pierwszych objawów porażenia mózgowego, poproś swojego lekarza o wykonanie MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) MRI wykorzystuje kombinację pól magnetycznych i fal radiowych, aby uchwycić obraz mózgu lub kręgosłupa. Uważa się, że taki skan mózgu definiuje strukturę mózgu i nieprawidłowości dokładniej niż tomografia komputerowa lub ultradźwięki.

Gdzie szukać pomocy?

Twoje dziecko cierpi na mózgowe porażenie? Podejrzewasz błąd lekarza przy porodzie?

Zadzwoń do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych! Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i pomożemy Ci postawić pierwsze kroki na drodze do sprawiedliwości!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

 

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!