Blog
Porażenie mózgowe

Niedotlenienie okołoporodoweNiedotlenienie okołoporodowe – jak możesz pomóc swojemu dziecku?

Niedotlenienie okołoporodowe wzbudza wiele obaw wśród rodziców. Niedotlenienie okołoporodowe kojarzy się przede wszystkim z poważnymi następstwami oraz wieloletnim leczeniem i rehabilitacją.

Czy boisz się, że Twoje dziecko będzie niepełnosprawne z winy lekarza?

Czy wiesz co możesz zrobić, aby złagodzić skutki niedotlenienia u Twojego dziecka?

bezpłatna konsultacja prawna

Niedotlenienie okołoporodowe – rehabilitacja

Niedotlenienie okołoporodowe może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi u nowonarodzonego dziecka. W takich sytuacjach najważniejsze jest wdrożenie terapii i rehabilitacji we właściwym czasie. Wyróżnia się wiele metod terapeutycznych, takich jak:

  • Metoda Vojty
  • Metoda Bobath
  • Metoda Domana i Delacato 

Mózgowe Porażenie Dziecięce – co możesz zrobić po usłyszeniu diagnozy?

Mózgowe Porażenie Dziecięce może być jednym z najpoważniejszych skutków niedotlenienia. Wśród leków stosowanych przy łagodzeniu objawów MPD wyróżnia się między innymi:

  • leki rozkurczające mięśnie
  • leki uspokajające
  • leki przeciwpadaczkowe
  • leki przeciwbólowe

Dzieciom, które cierpią na przykurcze, aby chociaż w pewnym stopniu rozluźnić mięśnie, podawana jest toksyna botulinowa (nie jest to jednak wstrzyknięcie jednorazowe i wymaga powtarzalności).

Wśród możliwych metod leczenia wymienia się także metodę chirurgiczną, jaką jest fibrotomia (inaczej metoda Ulzibata), która polega na mikroprzecięciu wybranych włókien mięśniowych, co zmniejsza bądź niweluje przykurcze, jak i towarzyszący ból (zob. szerzej artykuł  „Fibrotomia metoda Ulzibata – chirurgiczne leczenie przykurczy”).

Należy także rozważyć stosowanie specjalnych łusek czy też ortez, kiedy pojawiają się problemy z prawidłowym ułożeniem kończyn. Warto też pamiętać, że dziecko potrzebuje odpowiedniej amortyzacji, jak i ochrony pewnych części ciała, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami równowagi.

zadzwoń teraz

Usprawnianie dziecka z MPD

Usprawnienie fizyczne dziecka jest możliwe przy pomocy metody terapeutycznej Singe Brunstrom. Metoda ta jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci z porażeniem połowicznym. Należy także mieć na uwadze, że pomocne mogą okazać się masaże, które normalizują napięcie mięśniowe. Każda stymulacja bodźców od pierwszych dni jest bardzo ważna, tym bardziej jest to zasadne, gdyż niemowlę odbiera ich zdecydowaną większość poprzez skórę. Stosowanie kinezyterapii, czyli leczenie ruchem i gimnastyka lecznicza, to elementy niezbędne w codziennej walce o poprawę czynności ruchowych.

Fizjoterapeuci polecają także między innymi kąpiele wodne – basen, hydromasaże, kąpiele perłowe, suchy basen, piaskoterapię, krioterapię, czy też światłolecznictwo wspomagające stymulacje ruchowe.

Natomiast, z psychologicznego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na wybór systemu edukacji. Należy zastanowić się jakie plusy i minusy wiążą się z wyborem czy to nauczania indywidualnego, szkoły specjalnej, szkoły integracyjnej, szkoły powszechnej, jak i kształcenia zawodowego, aby móc ułatwić dalsze życie dziecka wśród rówieśników.

Niedotlenienie okołoporodowe – czy podejrzewasz błąd medyczny przy porodzie?

Jeżeli podejrzewasz, że to personel medyczny jest odpowiedzialny za niepełnosprawność Twojego dziecka, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną, aby ocenić, czy doszło do zaniedbań. Pomagamy poszkodowanym rodzinom – zadzwoń 722 080 080, aby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment