Niedotlenienie mózgu u noworodka – przyczyny
Eksperci szacują, że przewlekłe niedotlenienie okołoporodowe może dotyczyć jednego na tysiąc niemowlaków. Te mniej skomplikowane zdarzają się jednak zdecydowanie częściej.
Z tego względu, przyszłe mamy już na samym początku ciąży snują obawy na temat kilkuminutowych komplikacji, które mogą doprowadzić do tego, że dziecko nie przyjdzie na świat zdrowe.
Do głównych czynników, przyczyniających się do wystąpienia niedotlenienia zaliczane są:
- ciąża przenoszona
- przedwczesny poród
- przedłużające się rozwiązanie
- ciąża mnoga
- zbyt wczesne odklejenie się łożyska
- wypadnięcie pępowiny
Niedotlenienie mózgu u noworodka – objawy
Warto zauważyć, że nie ma konkretnego badania mogącego potwierdzić to schorzenie. Jednakże, są okoliczności, które mogą znacznie przyśpieszyć właściwą diagnozę. Jeśli tuż po narodzinach potomstwo dostanie maksymalnie 3 punkty w skali Apgar, to będzie to wskazywało na wystąpienie ciężkiego niedotlenienia. Towarzyszyć mu będą także śpiączka czy drgawki.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia tylko z lekkim jego stadium, symptomy będą się ukazywały dopiero później. Będą to kłopoty z rozwojem natury fizycznej w pierwszych latach życia, a nawet trudności z zapamiętywaniem czy koncentracją, które pojawią się dopiero podczas nauki przedszkolnej czy szkolnej.
Niedotlenienie mózgu u noworodka – konsekwencje
Narządem najbardziej narażonym na różnego rodzaju negatywne skutki jest mózg. Gdy problemy z odpowiednią ilością tlenu podczas porodu trwają co najmniej kilka minut, dochodzi wówczas do nieodwracalnych zmian. Najczęstszymi następstwami tych komplikacji są zaś:
- mózgowe porażenie dziecięce
- padaczka
- opóźnienie w rozwoju umysłowym
- upośledzenie wzroku i słuchu
Dlatego, niezwykle istotna jest błyskawiczna reakcja personelu.
Niedotlenienie mózgu u noworodka – gdzie szukać pomocy?
Niektórym przypadkom można jednak odpowiednio zapobiegać. Wystarczy tylko właściwie monitorować pacjentkę, gdy zgłasza się po terminie.
Czy podejrzewasz, że przyczyną bólu i niepełnosprawności Twojego dziecka jest zaniedbanie ze strony lekarza?
Zgłoś się już dziś do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Nie bój się stanąć do walki. Jesteśmy po to, aby pomóc Ci w uzyskaniu odpowiedniej rekompensaty za cierpienie Twojego maleństwa. Odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz dożywotnia renta zapewnią mu odpowiednią rehabilitację, która zredukuje skutki błędu okołoporodowego. Nie obawiaj się, zaufało nam już wielu pokrzywdzonych rodziców.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl