Blog
Porażenie mózgowe

Niedotlenienie mózgu u noworodka Niedotlenienie mózgu u noworodka – przyczyny

Niedotlenienie mózgu (inaczej zamartwica) to niewątpliwie diagnoza, która wzbudza strach, a wręcz przerażenie u młodych rodziców. Często wiąże się ono bowiem z wystąpieniem wielu schorzeń i niepełnosprawności u noworodka. Ogólnie rzecz biorąc, uważa się, że niedotlenienie stanowi jedno z głównych przyczyn mózgowego porażenia dziecięcego. Niestety do niedotlenienia może dojść z powodu błędu lekarza czy personelu medycznego, którego oczywiście można było uniknąć.

bezpłatna konsultacja prawna

Niedotlenienie mózgu u noworodka – przyczyny

 Do niedotlenienia dochodzi wówczas, gdy ilość tlenu w mózgu spada na tyle, że przestaje on funkcjonować. Może ono wystąpić przed porodem, w jego trakcie lub zaraz po nim. Jest to niewątpliwie bardzo poważny stan, który prowadzi niekiedy nawet do śmierci.

Przyczyny niedotlenienia okołoporodowego to przede wszystkim:

  • Ucisk pępowiny
  • Stan przedrzucawkowy
  • Niewydolność krążeniowa
  • Spożywanie alkoholu w czasie ciąży
  • Palenie tytoniu
  • Przedwczesne odklejenie łożyska
  • Przedwczesne odpływanie wód płodowych
  • Przedłużający się poród
  • Wady rozwojowe płodu

Z pewnością nie w każdej sytuacji niedotlenieniu można zapobiec. Często jednak zdarza się, że do niedotlenienia dochodzi z powodu przedłużającego się porodu siłami natury i zbyt późnej decyzji o cesarskim cięciu. Zatem niedotlenienie, a w konsekwencji MPD, może być wynikiem błędu medycznego.

zadzwoń teraz

Niedotlenienie mózgu u noworodka – skutki

 Niestety dzieci urodzone w zamartwicy często są opóźnione umysłowo, mają trudności w nauce, są niepełnosprawne. Mogą mieć mózgowe porażenie, padaczkę, niedorozwój. Oczywiście jeśli niedotlenienie jest krótkotrwałe, zazwyczaj nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla dziecka.

Gdzie szukać pomocy

Twoje dziecko urodziło się niedotlenione i ponosi teraz tego konsekwencje? Podejrzewasz, że podczas porodu doszło do błędu medycznego przy porodzie? Zgłoś się zatem do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i odpowiemy na pytanie, czy zawinił szpital.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!