Blog
Porażenie mózgowe

Napięcie mięśnioweNapięcie mięśniowe – co to jest?

Napięcie mięśniowe jest to stan, w którym określa się gotowość mięśni do pracy (np. utrzymania pozycji). Jeśli napięcie mięśniowe pozostaje prawidłowe, stosunkowo do wieku dziecko rozwija się i zdobywa nowe umiejętności.

Zdarza się, że w konsekwencji różnych czynników (np. neurologicznych) napięcie mięśniowe zostaje zaburzone. Dochodzi wówczas do sytuacji wzmożenia napięcia mięśniowego lub jego obniżenia. Oba zaburzenia utrudniają prawidłowy rozwój ruchowy dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Napięcie mięśniowe – zaburzenia napięcia mięśniowego

Wśród czynników predysponujących do powstawania zaburzeń napięcia mięśniowego u dzieci wymienić można nieprawidłowości podczas ciąży (choćby anemię), stan po przebytej chorobie, infekcje czy komplikacje podczas porodu.

Napięcie mięśniowe – wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe swym zakresem obejmować może kończyny górne, kończyny dolne lub jedne i drugie. Objawami towarzyszącymi wzmożonemu napięciu mięśniowemu u noworodka są problemy z chwytaniem i otwieraniem rączki. Dziecko wykazuje duże trudności z chwytaniem zabawek. Jeśli się to uda, mocno napina dłoń. Częstokroć dostrzega się napięcie w okolicy barków, są uniesione. Maluch niewiele śpi, krzyżuje nóżki, ma problemy z ssaniem piersi. U dzieci starszych, widoczne jest intensywne ściskanie kredki podczas malowania, a nawet ich łamanie. Zdarza się, że podczas pisania dziecko robi dziury w kartce. Wszystkie swoje spostrzeżenia zawsze zgłaszaj lekarzowi. Jeżeli obserwując rozwój swojego dziecka, widzisz niepokojące objawy – natychmiast reaguj.

zadzwoń teraz

Napięcie mięśniowe – diagnoza ewentualnych nieprawidłowości

Jeśli lekarz poweźmie wątpliwości w zakresie nieprawidłowości w napięciu mięśniowym Twojego dziecka, powinien niezwłocznie skierować je do neurologa. Badaniem diagnozującym wzmożone napięcie mięśniowe jest USG przezciemiączkowe. Jeśli potwierdzi ono podejrzenia lekarza, niemowlę zostanie skierowane do fizjoterapeuty. Wizyty zapobiegną pogłębianiu się przykurczy mięśniowych.

Napięcie mięśniowe – czy lekarz jest winny?

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku zastosowana podczas porodu procedura była niezgodna z aktualną wiedzą i sztuką medyczną, co spowodowało uszczerbek na zdrowiu Twoim lub Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych. Jeden ludzki błąd może zamienić Twoje życie w koszmar. Nie pozwól, aby winni nie zostali ukarani. Walcz o lepszą przyszłość dla siebie i swojej rodziny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment