Blog
Porażenie mózgowe

Mózgowe porażenie dziecięce – wysokość odszkodowania za błąd przy porodzie

Mózgowe porażenie dziecięce – wysokość odszkodowania za błąd przy porodzie

Mózgowe porażenie dziecięce – wysokość odszkodowania za błąd przy porodzie

Mózgowe porażenie dziecięce to zespół przewlekłych i niepostępujących zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, powstałych w wyniku uszkodzenia mózgu przed, po i w trakcie porodu. Objawy mpd mogą być widoczne już w okresie noworodkowym, choć ostateczna diagnoza stawiana jest zazwyczaj później.

Mózgowe porażenie dziecięce – wysokość odszkodowania. Świadomość rodziców

Łatwy dostęp do Internetu sprawia, że rodzice dzieci chorych na mózgowe porażenie dziecięce są świadomi, jak ważne jest jak najszybsze wdrożenie kompleksowego usprawniania ruchowego.

I właśnie rehabilitacja oraz opieka nad chorym dzieckiem, jak również nie zawsze wystarczające wsparcie ze strony publicznej służby zdrowia sprawia, że rodzice dzieci z mpd zazwyczaj z braku czasu nie podejmują prób ustalenia, kto ponosi odpowiedzialność za stan zdrowia ich dzieci. Z tych samych powodów nie starają się też o uzyskanie odszkodowania.

bezpłatna konsultacja

Forsowanie porodu drogami natury – co na to polskie sądownictwo

W kwietniu 2016 r. zapadł wyrok w jednym z pomorskich sądów apelacyjnych dotyczący nieprawidłowego prowadzenia porodu w jednym  z pobliskich szpitali. Przedmiotem postępowania były roszczenia rodziny niepełnosprawnej dziewczynki.

Była to pierwsza ciąża  i przebiegała prawidłowo, co potwierdzały regularnie wykonane badania. Ciężarna młoda kobieta zgłosiła się do szpitala, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę, 3 dni po wyznaczonym terminie porodu.

Wykonano badania KTG i oczekiwano na poród siłami natury. Pierwsze zapisy KTG nie wzbudzały niepokoju, jednak kolejne wykazywały znaczne wahania tętna płodu. Lekarz dyżurny, który pierwszy zauważył nieprawidłowości w zapisie KTG poprosił o konsultację oraz zgodę na wykonanie cesarskiego cięcia ordynatora oddziału – zgoda jednak nie została udzielona.

Kontynuowano więc poród drogami natury nawet wtedy, gdy zapis tętna płodu był już krytyczny i sugerował, że dziecko umiera w łonie matki. Ostatecznie dziecko bez oznak życia wydobyto przy użyciu próżnociągu. Dziewczynka wymagała reanimacji, a następnie długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Stwierdzono mózgowe porażenie dziecięce czerokończynowe.

zgłoś błąd medyczny teraz

Jak wygląda życie dziecka

Obecnie 8-letnia dziewczynka porusza się na wózku inwalidzkim, potrzebuję pomocy w każdej podstawowej czynności. Ma indywidualne nauczanie w domu. Mama dziecka zrezygnowała  z pracy, by móc przez całą dobę zajmować się córką.

Wyrok sądu

Sąd uznał za zasadne zasądzając na rzecz poszkodowanego na skutek niewłaściwie prowadzonego porodu dziecka następujące kwoty:

  • 1 200 000 zł zadośćuczynienia
  • 25 000 zł odszkodowania
  • 80 000  skapitalizowanej renty
  • 5 000 zł bieżącej miesięcznej renty

Zasądzono również zadośćuczynienie dla rodziców dziecka:

  • matka otrzymała 200 000 zł
  • dla ojciec 150 000 zł

Ponadto, sąd ustanowił odpowiedzialność pozwanego szpitala za szkody, które mogą ujawnić się w przyszłości. Wskazane kwoty zostały wypłacone poszkodowanej rodzinie wraz ustawowo naliczanymi odsetkami przez pozwaną placówkę medyczną oraz towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym szpital miał wykupioną polisę OC.

Czy pieniądze mogą coś zmienić?

Pytanie  z gatunku retorycznych, mimo powszechnej opinii, że pieniądze szczęścia nie dają.

Opinia prawidłowa, choć należałoby dodać, że swobodne dysponowanie odpowiednimi środkami może otworzyć nowe możliwości i znacznie ułatwić codzienne życie.

Rodzice dzieci chorych na  mózgowe porażenie dziecięce wiedzą na co przeznaczyć pieniądze. Zawsze najważniejsze jest leczenie i rehabilitacja dziecka. Ważny jest też zakup odpowiedniego sprzętu ortopedycznego i przystosowanie mieszkania do potrzeb niepełnosprawnego dziecka.

zadzwoń teraz

Konieczna pomoc profesjonalisty

Opisany powyżej proces trwał 6 lat. Tego typu procesy należą do niezwykle trudnych, dlatego wybierając pełnomocnika należy upewnić się, że posiada on niezbędne doświadczenie oraz odpowiednią wiedzę medyczną

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych, specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń związanych z błędami przy porodzie.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych – uzyskiwane wysokie kwoty odszkodowań pomagają w wybraniu najlepszych form leczenia i znacznie ułatwiają codzienne godne życie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!