Blog
Porażenie mózgowe

Mózgowe porażenie dziecięce – rehabilitacja

Mózgowe porażenie dziecięce – rehabilitacja

Mózgowe porażenie dziecięce – rehabilitacja

Mózgowe porażenie dziecięce to bardzo różnorodna grupa chorób, a ich wspólną cechą są zaburzenia dotyczące poruszania się, w których zasadniczą metodą postępowania jest rehabilitacja. Mózgowe porażenie dziecięce jest nieuleczalne, ale odpowiednia rehabilitacja jest niezbędna w tej trudnej drodze do samodzielności niepełnosprawnego dziecka.

Metody rehabilitacyjne zależą od stopnia ciężkości i rodzaju zaburzeń, a także od umiejętności i doświadczenia rehabilitanta. Nie bez znaczenia są również możliwości finansowe rodziców chorego dziecka.

Zanim przystąpimy do rehabilitacji należy spróbować określić jej cel i zakres – czy możliwa jest poprawa sprawności ruchowej, zdolności psychomotorycznych, lokomocji, czy też jedynie zmniejszenie napięcia mięśniowego?

bezpłatna porada

Bieżnia w terapii dzieci z MPD

Opadanie stopy i chód na palcach są jednymi z najczęściej spotykanych objawów dotyczących najmłodszych chorych na mózgowe porażenie dziecięce. Jedną ze stosowanych metod jest terapia na bieżni.

Regularne ćwiczenia na bieżni prowadzą do wzrostu prędkości chodu, poprawy ruchomości stawu skokowego. Przyczyniają się też do znacznej poprawy wzorca chodu w zakresie ruchomości palce/pięta w zależności od fazy kroku.

Ponadto autorzy wskazują na możliwość wpływu treningu chodu na poprawę funkcji dróg korowo-rdzeniowych, co może przekładać się na poprawę funkcji chodu.

zadzwoń teraz

Mózgowe porażenie dziecięce – indywidualny dobór terapii

Metod rehabilitacji jest wiele. Od bezsprzecznie uznanych za skuteczne, jak przykładowo metoda Vojty czy Bobath, do nieco kontrowersyjnych, jak stosowanie specjalnie dobranych kamertonów. Należy zachować racjonalną ostrożność, gdyż nawet ogromna neuroplastyczność młodziutkiego mózgu ma swoje ograniczenia, których oczywiście jeszcze nie znamy.

Obowiązuje zasada: wszystko, co jest skuteczne, można i należy stosować.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego podczas porodu,  skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Pomożemy Ci uzyskać godną rekompensatę za doznaną krzywdę. Odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta za błąd medyczny przy porodzie zapewnią Twojemu dziecku środki finansowe na najlepsze leczenie i rehabilitację.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych, specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń związanych z błędami przy porodzie.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych – uzyskiwane wysokie kwoty odszkodowań pomagają w wybraniu najlepszych form leczenia i znacznie ułatwiają codzienne życie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!