Blog
Porażenie mózgowe

Mózgowe porażenie dziecięce integracja sensoryczna

Mózgowe porażenie dziecięce integracja sensoryczna

Mózgowe porażenie dziecięce to bardzo różnorodna grupa chorób, powstałych w następstwie uszkodzenia centralnego układu nerwowego we wczesnym okresie jego rozwoju. Wspólną cechą tych zaburzeń są nieprawidłowości związane z poruszaniem się oraz prawidłową postawą, dlatego zasadniczą metodą postępowania jest rehabilitacja.
Doborem właściwej metody rehabilitacyjnej powinien zająć się doświadczony w tym zakresie specjalista, przy uwzględnieniu stopnia ciężkości i rodzaju zaburzeń dziecka. Niektóre formy rehabilitacji uznaje się powszechnie za skuteczne i stosuje jako wiodące. Inne zaś, jak na przykład integracja sensoryczna, to metody wspomagające rozwój dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Mózgowe porażenie dziecięce integracja sensoryczna – czym jest?

W każdej chwili do mózgu dociera niezliczona ilość bodźców płynących z ciała, czyli oczu, uszu, skóry, nosa, mięśni, stawów. Mózg ma za zadanie przetworzyć napływające informacje i odpowiednio na nie zareagować. Jeśli ma problemy z odebraniem sygnałów zmysłowych nie potrafi poprawnie zadziałać w konkretnej sytuacji. Metoda integracji sensorycznej to system ćwiczeń, których celem jest nauczenie mózgu właściwego reagowania na bodźce.

Mózgowe porażenie dziecięce integracja sensoryczna – rodzaje

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci z mózgowym porażeniem można podzielić na dwie grupy:

  • Pierwotne – wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania struktur anatomicznych, czyli mózgu. Prowadzą one do zaburzeń percepcji wzrokowej, słuchowej, w orientacji przestrzennej, w schemacie ciała oraz w obustronnej koordynacji motorycznej.
  • Wtórne – ich przyczyną jest zbyt mała liczba doświadczeń motorycznych lub nieprawidłowy rozwój ruchowy. Dotyczy to przede wszystkim nieprawidłowego napięcia mięśniowego oraz problemów z postrzeganiem przestrzeni. Prowadzi do kształtowania nieprawidłowego schematu ciała, zakłóceń w integracji wzrokowo-ruchowej oraz wzrokowo-słuchowej.

Mózgowe porażenie dziecięce integracja sensoryczna – terapia jak działa

Terapia integracji sensorycznej wspomaga pracę mózgu poprzez stymulację, co w konsekwencji pozwala na dojrzewanie poszczególnych obszarów układu nerwowego. Nastawiona jest na podawanie dziecku kontrolowanej ilości bodźców, które wpływają na jego koordynację ruchową, wzrokowo-ruchową, planowanie motoryczne oraz percepcję słuchową.
Podsumowując, terapia integracji sensorycznej pozytywnie wpływa na reakcje behawioralne, czyli te związane z zachowaniem jak również emocjonalne i społeczne. Poza tym poprawia procesy uczenia się, umiejętności czytania, pisania, liczenia.
Dziecko czując, że odnosi sukcesy w wykonywaniu coraz bardziej skomplikowanych zadań, podnosi swoją samoocenę i te pozytywne doświadczenia przenosi do codziennego życia.

zadzwoń teraz

Mózgowe porażenie dziecięce integracja sensoryczna – jak wygląda

Ta forma terapii jest bardzo atrakcyjna dla dzieci, ponieważ ma postać „naukowej zabawy”. Odbywa się w dużym pomieszczeniu, gdzie rozmieszcza się różne przyrządy, takie jak specjalne huśtawki, hamaki, trampoliny, suchy basen, podwieszane liny, dętki, trapezy, zestawy miękkich klocków. Znajdują się tam również zestawy do stymulacji węchowej, wzrokowej, słuchowej i wiele innych. Ćwiczenia powinny być dostosowane do poziomu rozwoju dziecka, nie mogą być jednak zbyt łatwe ani zbyt trudne.
Terapeuta przed przystąpieniem do pracy z dzieckiem powinien zapoznać się z historią medyczną pacjenta oraz uważnie obserwować jego reakcje na poszczególne formy aktywności. W przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym istotne jest uwzględnienie problemów współistniejących, np. padaczki, stanu ortopedycznego.

Profesjonalna pomoc

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń związanych z błędami przy porodzie. Mózgowe porażenie dziecięce może mieć różne przyczyny, jednak w pierwszej kolejności wymienia się niedotlenienie płodu, które często jest wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej akcji porodowej.
Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę sprawy. Nasi prawnicy mają wieloletnie doświadczenie w skutecznym prowadzeniu spraw z zakresu błędów medycznych – uzyskiwane wysokie kwoty odszkodowań pomagają w wyborze najlepszych form leczenia i rehabilitacji oraz znacznie ułatwiają codzienne życie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!