Blog
Porażenie mózgowe

Mózgowe porażenie dziecięce hipoterapiaMózgowe porażenie dziecięce hipoterapia

Czy hipoterapia może być skuteczną metodą rehabilitacji chorych na mózgowe porażenie dziecięce?

Po pierwsze, pod pojęciem hipoterapii kryje się ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystywane są konie.

Po drugie skuteczność tej metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu sensorycznym, ruchowym, społecznym i psychicznym. Warto wskazać, że w trakcie jazdy na koniu działają zarówno bodźce słuchowe, wzrokowe, jak również ruchowe. W konsekwencji, hipoterapia jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi o pomoc w łagodzeniu objawów mózgowego porażenia dziecięcego.

bezpłatna konsultacja prawna

Hipoterapia – jak działa?

Przede wszystkim, poruszający się koń przenosi impulsy ruchowe na miednicę, tułów, barki i głowę pacjenta. W konsekwencji, już samo utrzymanie się na koniu kształtuje reakcje równoważne, a także daje efekt pracy naprzemiennej oraz ruchów rotacyjnych (czyli takich jak podczas chodu). Co więcej, łagodne i rytmiczne kołysanie powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego. Na pacjenta oddziałuje wiele bodźców jednocześnie, które stymulują zarówno czucie głębokie, jak i powierzchowne. Dodatkowo warto wskazać, że hipoterapia przyczynia się do rozwijania kontaktów społecznych i zmniejszania zaburzeń emocjonalnych.

Hipoterapia a mózgowe porażenie dziecięce – jak wyglądają zajęcia?

Jedna sesja hipoterapii trwa około 30 minut. Bez wątpienia, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, zajęcia powinny odbywać się indywidualnie. Co więcej, w zależności od potrzeb pacjenta, należy dobrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny i jeździecki. Przed rozpoczęciem hipoterapii lekarz, a także zespół hipoterapeutyczny przeprowadza konsultację, które umożliwiają odpowiednie zaplanowanie rehabilitacji. Warto wskazać, że zespół hipoterapeutyczny składa się co do zasady z fizjoterapeuty, psychologa i pedagoga.

zadzwoń teraz

Hipoterapia – przeciwwskazania

Niestety, nie w każdym przypadku możliwe jest zastosowanie hipoterapii. Co do zasady, przeciwwskazania do tej metody rehabilitacji to przede wszystkim:

  • upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim
  • deformacje, zniekształcenia, ograniczenia zakresu ruchu, zwichnięcia w stawach biodrowych
  • zmiany skórne i rany na ciele pacjenta
  • padaczka
  • stany lękowe
  • infekcje, podwyższona temperatura
  • uczulenie na pot, sierść, zapach konia
  • osteoporoza

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Niestety, dość często przyczyną mózgowego porażenia dziecięcego jest niewłaściwe postępowanie personelu medycznego podczas porodu.  Niewątpliwie koszty leczenia i rehabilitacji, a w tym hipoterapia, są bardzo wysokie. Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie Twojego porodu doszło do błędu medycznego, skorzystaj z porady prawnika doświadczonego w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych. Pamiętaj, jeżeli przyczyną choroby jest błąd lekarza, masz prawo uzyskać odpowiednie odszkodowanie i zadośćuczynienie dla siebie i Twojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!