Blog
Porażenie mózgowe

Mózgowe porażenie dziecięce – czynniki ryzykaMózgowe porażenie dziecięce – czynniki ryzyka

Mózgowe porażenie dziecięce to niepostępujący zespół objawów chorobowych, które dotyczą ośrodkowego układu nerwowego. Powstaje na skutek uszkodzenia układu nerwowego w czasie ciąży, porodu lub bezpośrednio po nim. Mózgowe porażenie dziecięce nie jest odrębną chorobą, a zespołem różnorodnych objawów. Należy zaznaczyć, że jest to najczęściej występująca niepełnosprawność fizyczna u dzieci.

Mózgowe porażenie dziecięce – czynniki ryzyka

Mózgowe porażenie dziecięce często nazywane jest ,,chorobą bez definicji’’, a w związku z tym, również zdefiniowanie czynników ryzyka MPD może okazać się problematyczne. Jednak z drugiej strony, istnieje szereg czynników mogących mieć wpływ na rozwój tego schorzenia.
Niewątpliwie ryzykiem pojawienia się mózgowego porażenia dziecięcego zagrożone są przede wszystkim wcześniaki i dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Również niedotlenienie okołoporodowe ma wpływ na częstość występowania mózgowego porażenia. Oznacza to, że najbardziej nim zagrożone są dzieci urodzone przed terminem, u których doszło do niedotlenienia. Na pojawienie się MPD mają również wpływ choroby, które przechodziła kobieta w czasie ciąży, a także inne nieprawidłowości. Chodzi tu przede wszystkim o:

 • zatrucia ciążowe
 • infekcje i zakażenia, w szczególności: różyczka, cytomegalia i toksoplazmoza
 • niedokrwienie płodu
 • niewłaściwe przodowanie
 • bakteryjne zapalenie opon mózgowych
 • wirusowe zapalenie mózgu
 • wiek ciężarnej powyżej 40 lat i poniżej 16
 • ciąża wielopłodowa
 • przedłużający się poród
 • palenie tytoniu w czasie ciąży
 • wcześniactwo
 • niedotlenienie

Jak widać, na rozwój MPD wpływa wiele czynników, jednak uznaje się, że to niedotlenienie przy porodzie odgrywa najistotniejszą rolę. Zazwyczaj jego odzwierciedleniem jest niska punktacja w skali Apgar mierzona zaraz po urodzeniu. Może się jednak zdarzyć, że noworodek otrzymuje 10 punktów, a dopiero po czasie stwierdza się, że podczas porodu doszło do niedotlenienia, w wyniku czego dziecko cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

Mózgowe porażenie dziecięce – czynniki ryzyka – czy da się mu zapobiec?

Niewątpliwie na niektóre z powyższych czynników, jak chociażby palenie czy picie alkoholu w czasie ciąży, mamy wpływ. Innym natomiast, nie da się zapobiec, a czasem nawet trudno je przewidzieć. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach lekarze mogą zapobiec mózgowemu porażeniu dziecięcemu przy spełnieniu i przestrzeganiu zasad opieki zdrowotnej w czasie ciąży i podczas porodu. Mózgowe porażenie dziecięce jest wynikiem uszkodzenia mózgu, które niestety często spowodowane jest błędem popełnionym przez lekarza podczas porodu.

Mózgowe porażenie dziecięce – czynniki ryzyka gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny i spowodowało to, że Twoje dziecko cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, jak najszybciej zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych! Znajdziesz tu prawników z wieloletnim doświadczeniem, którzy specjalizują się w błędach okołoporodowych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację i wskażemy w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości! Nie zwlekaj, zadzwoń już dziś!

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!