Kompresja mózgu – przyczyny
Kompresja mózgu, inaczej zwana skurczeniem, powstaje z powodu zbyt dużego nacisku na czaszkę dziecka.
Jednym z czynników, generującym takie uszkodzenia, są trudności powstałe w wyniku przedłużającego się porodu. W jego czasie może dojść do zbyt silnych skurczów macicy czy nieprawidłowego przodowania.
Szczególnie niebezpieczne mogą być skurcze odbywające się poza określonym schematem. Według normy, powinno się to dziać w taki sposób, aby maleństwo miało zapewnioną odpowiednią ilość tlenu.
Dlatego każda różnica w planach może przyczynić się do niedotlenienia. A szczególnie narażone będzie na to dziecko, u którego już podczas „życia płodowego” zaobserwowano słabe ciśnienie krwi. Osłabione przyjmowaniem niektórych rodzajów lekarstw staje jest zatem bardziej podatne na różne uszkodzenia.
Kompresja mózgu – skutki
Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy uraz przy porodzie nie jest widoczny w trakcie rozwiązania i można go zaobserwować dopiero po zakończeniu wszystkich czynności. Wystarczy bowiem, że nie pojawiło się krwawienie.
Skurczenie może spowodować zaś wiele groźnych następstw. Do tych nadrzędnych można zaliczyć:
- krwawienie wewnątrzczaszkowe
- opóźnienie w rozwoju
- zaburzenia fizyczne
- nieprawidłowy rozwój intelektualny
- mózgowe porażenie dziecięce
- udar
Kompresja mózgu – zapobieganie
Z racji niezwykle bolesnych dla noworodka konsekwencji, niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka.
Jednym z jej fundamentów jest unikanie za wszelką cenę wszystkich nagłych i niespodziewanych sytuacji, które mogą się przyczynić do wystąpienia stresu.
Dzięki temu, możliwe będzie ograniczenia do minimum zagrożenia nieregularnego ruchu macicy, a także sprawne kontrolowanie pulsu u nowonarodzonego dziecka.
Gdzie szukac pomocy?
Najważniejsza rola spoczywa jednak na barkach lekarzy oraz pozostałych członkach personelu szpitala. Ich zadaniem będzie baczna obserwacja zachowania matki, a w razie takiej potrzeby, udzielenie jest odpowiedniego wsparcia.
Co w takim razie należy zrobić, gdy pojawiają się wątpliwości dotyczące postępowania medyków i istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędu okołoporodowego?
Najlepsze wyjście, będące gwarantem bezpieczeństwa i odpowiedniego rozwoju Twojej pociechy, to kontakt z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Tylko tam uzyskasz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, skorzystasz z bezpłatnej analizy całej dokumentacji medycznej, a na samym końcu otrzymasz precyzyjne nakreślenie szans na uzyskanie odszkodowania.
Nie zwlekaj, będziemy z pasją walczyć o zapewnienia Wam odpowiedniej przyszłości, na którą bez wątpienia zasługujecie.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl