Blog
Porażenie mózgowe

mózgowe porażenie dziecięce przyczynyJak powstaje mózgowe porażenie dziecięce?

Twoje dziecko cierpi na mózgowe porażenie dziecięce (MPD) i nie wiesz jak do tego doszło? Podejrzewasz, że za chorobę odpowiedzialny jest lekarz?

Niewątpliwie MPD może powstać w wyniku błędu medycznego. Tak też było w przypadku naszych klientów, Moniki i Kamila, rodziców małej Oli. Podczas porodu doszło do niedotlenienia, a tym samym, do trwałego uszkodzenia mózgu, przez co dziewczynka jest chora na mózgowe porażenie dziecięce.

bezpłatna konsultacja prawna

Jak powstaje, mózgowe porażenie dziecięce przyczyny – jak doszło do tragedii?

Historia naszych klientów mogła mieć zupełnie inne, szczęśliwe zakończenie. Z pewnością ciążę pani Moniki należało zakończyć cesarskim cięciem. Niestety lekarz nie podjął takiej decyzji i kazał ciężarnej rodzić naturalnie.

Była to trzecia ciąża kobiety, dwie poprzednie rozwiązano operacyjnie. Ponadto, pani Monika ma dość wąską miednicę, przez co poród naturalny mógłby okazać się problematyczny. Rzeczywiście tak było. Poród się przedłużał, dziecko nie mogło przyjść na świat, a kobieta wielokrotnie mdlała z bólu i wyczerpania. Usilnie błagała lekarza o wykonanie cesarskiego cięcia, gdyż czuła, że dzieje się coś niedobrego, a ona nie da rady urodzić naturalnie. Niestety położnik nie widział wskazań do CC.

Kiedy Ola przyszła na świat, była sina, nie płakała i nie oddychała. Otrzymała 1 pkt w skali Apgar. Spędziła w szpitalu ponad 5 miesięcy. Niedługo potem zdiagnozowano u niej mózgowe porażenie dziecięce.

Jak powstaje mózgowe porażenie dziecięce – czym jest MPD?

Mózgowe porażenie dziecięce jest zespołem zaburzeń wynikających z uszkodzenia tkanki mózgowej na wczesnym etapie jej rozwoju. Zaburzenia te są nieodwracalne. Obejmują przede wszystkim upośledzenie ruchu i postawy.

MPD jest nieuleczalne i ma wiele odmian.

zadzwoń teraz

Jak powstaje MPD?

Zazwyczaj do uszkodzenia mózgu dochodzi  w okresie życia płodowego, podczas porodu lub tuż po nim. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za uszkodzenie tkanki mózgowej jest niedotlenienie. Ponadto, wymienić należy przedwczesny poród, wady genetyczne, infekcje w czasie ciąży oraz niedokrwienie. Ryzyko powstania MPD wzrasta w przypadku ciąż mnogich, wcześniaków oraz dzieci o niskiej masie urodzeniowej.

Błąd przy porodzie?

Należy podkreślić, że mózgowe porażenie dziecięce często powstaje w wyniku niedotlenienia, za które może być odpowiedzialny lekarz. Niestety zdarza się, że niedotlenienia przy porodzie można było uniknąć. Jeśli podejrzewasz, że tak było w Twoim przypadku zgłoś się do nas.

Pomoc profesjonalistów

Już dziś zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i odpowiemy na pytanie, czy przy Twoim porodzie doszło do błędu medycznego przy porodzie i czy za stan Twojego dziecka odpowiedzialny jest personel medyczny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!