Blog
Porażenie mózgowe

hipoterapiaHipoterapia  – konie a terapia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym

Czym jest hipoterapia i w jaki sposób może pomóc Twojemu dziecku?

Hipoterapia (terapia przy udziale koni)  może być skutecznym ,,lekiem’’ na neurologiczne i fizyczne dolegliwości osób chorych na MPD. Terapia ta jest pomocna również przy leczeniu niepełnosprawności intelektualnej i zaburzeń językowych. Dla niektórych dzieci jest to doskonała forma leczenia. Niewątpliwie ma ona znacznie większe korzyści niż tradycyjna terapia prowadzona w warunkach klinicznych. Wynika to z ciągłego ruchu rytmicznego i ciepłej atmosfery, której często najbliżsi chorego nie mogą zapewnić dziecku. Konie bowiem, to swego rodzaju atrakcja, zabawa, która przy okazji ma terapeutyczne znaczenie.

Zazwyczaj już po kilku sesjach pacjent zyskuje siłę i kontrolę nad ciałem dzięki ciągłemu ruchowi i działaniu, pracując na swoich mięśniach, aby utrzymać równowagę na koniu. Powtarzające się ruchy zwiększają ogólne umiejętności motoryczne. W przypadku terapii logopedycznej jazda konna pomaga choremu kontrolować jego oddech i wzmacnia mięśnie szyi.

bezpłatna konsultacja prawna

Hipoterapia przyczynia się do poprawy

  • Umiejętności motorycznych
  • Siły rdzenia tułowia
  • Kontroli nad kończynami
  • Symetrii postawy
  • Kontroli oddychania

Hipoterapia nie powinna być traktowana wyłącznie jako jazda konna. Należy pamiętać, że hipoterapia jest rodzajem terapii. Terapeuta często umieszcza na arenie różne obrazy ze słowami lub zwierzętami. Wówczas dziecko musi je zlokalizować, odpowiadając słowem lub dźwiękiem zwierząt dla każdego obiektu. Takie ćwiczenie pomaga w pracy nad lepszym skupieniem i skierowaniem uwagi na znajdujących się w pobliżu przedmiotach.

zadzwoń teraz

Jak wygląda pierwsza sesja terapii?

Terapeuta najpierw weryfikuje i stwierdza jaki program będzie dla danego pacjenta najlepszy. Ustala on odpowiedni harmonogram postępowania dla planu leczenia w oparciu o  zdolności fizyczne, poznawcze i psychologiczne dziecka. Co istotne, konie są specjalnie przeszkolone i przystosowane dla jeźdźców z niepełnosprawnością. Ponadto miejsca, w których odbywa się terapia, również są dostosowane do tego typu zajęć.

Terapia ta jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi o pomoc w łagodzeniu objawów porażenia mózgowego. Niewątpliwie przebywanie z koniem może przynieść ogromne korzyści emocjonalne, a jednocześnie dziecko zdobywa cenne umiejętności społeczne oraz buduje swoją pewność siebie.

Gdzie szukać pomocy?

Mózgowe porażenie dziecięce może być spowodowane błędem przy porodzie! Dlatego jeżeli podejrzewasz, że tak było w Twoim przypadku, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób PoszkodowanychBezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i damy Ci odpowiedź na pytanie – czy doszło do błędu medycznego?

Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami diagnostycznymi i okołoporodowymiskutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Zapewniamy Tobie i Twojej rodzinie profesjonalną i bezpłatną analizę pełnej dokumentacji medycznej.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!