Blog
Porażenie mózgowe

GBS - profilaktyka wystąpienia zakażeń paciorkowcami z grupy B u noworodków

GBS – profilaktyka wystąpienia zakażeń paciorkowcami z grupy B u noworodków

GBS – profilaktyka wystąpienia zakażeń paciorkowcami z grupy B u noworodków

Główną przyczyną posocznicy (sepsy) u noworodków są bakterie. Szczególnie niebezpieczne w tym względzie są paciorkowce z grupy B, które dość powszechnie kolonizują drogi rodne u kobiet.

W celu zapobiegania zakażeniom w trakcie porodu drogą pochwową, zaleca się wykonanie badań przesiewowych u ciężarnych między 35 a 37 tygodniem ciąży. Uzyskanie dodatniego wyniku jest bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia w trakcie porodu profilaktyki zakażenia paciorkowcem grupy B (GBS) u noworodków.

Nie należy przeprowadzać terapii antybiotykami w trakcie ciąży (przed porodem). Wykazano, że taka terapia nie przynosi oczekiwanych korzyści, a może doprowadzić do szybkiego nawrotu kolonizacji po odstawieniu antybiotyku.

GBS – badania przesiewowe

W ostatnich latach zapadalność na wczesne zakażenia paciorkowcowe (występujące w pierwszym tygodniu życia dziecka) znacznie spadła. Przyczyniły się do tego przede wszystkim badania przesiewowe ciężarnych oraz antybiotykoterapia w czasie porodu. Obniżył się również wskaźnik umieralności z powodu zakażeń paciorkowcami z grupy B.

Mimo zaleceń badania przesiewowe nie są powszechne, ani jednolite. Do porodu – nawet w większych miastach – wciąż zgłasza się wiele kobiet bez wyników badań w kierunku nosicielstwa GBS, albo jedynie z wynikiem badań materiału pobranego z pochwy.

Błędem jest nieskierowanie ciężarnej w 36 tygodniu ciąży przez lekarza prowadzącego na badania posiewowe. Dopuszczalną alternatywą dla badania wykonanego przez lekarza jest zalecenie ciężarnej samodzielnego pobrania wymazu w kierunku paciorkowców GBS, po udzieleniu jej odpowiednich wskazówek.

Za błędne postępowanie uważa się pobieranie wymazu wyłącznie z pochwy. Materiał do badania w kierunku kolonizacji GBS powinien być pobrany z pochwy (wejście do pochwy) i odbytu (wewnątrz zwieracza odbytu). Wymazu z pochwy nie należy pobierać za pomocą wziernika, gdy według badań takie postępowanie zmniejsza możliwość uzyskania obiektywnego wyniku.

GBS – profilaktyczna antybiotykoterapia

W przypadku porodów przedwczesnych lekarze mają do wyboru zastosowanie profilaktycznej antybiotykoterapii GBS, albo wykonanie szybkiego testu opartego na technice PCR. Wyniki uzyskuje się w ciągu godziny, natomiast czułość testu wynosi ponad 90 procent. Jeśli zakażenie nie zostanie potwierdzone w kolejnych testach, rezygnuje się z kontynuacji leczenia.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego podczas porodu, a Twoje dziecko przeszło sepsę skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Pomożemy Ci uzyskać godną rekompensatę za doznaną krzywdę. Odszkodowaniezadośćuczynienie i renta za błąd medyczny przy porodzie zapewnią Twojemu dziecku środki finansowe na najlepsze leczenie i rehabilitację.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu nowonarodzonego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!