Blog
Porażenie mózgowe

EEG biofeedback - Zastosowanie treningu w rehabilitacji neurologicznej

EEG biofeedback – Zastosowanie treningu w rehabilitacji neurologicznej

EEG biofeedback – Zastosowanie treningu w rehabilitacji neurologicznej

Plastyczność układu nerwowego

Mózg człowieka wykazuje ciągłą czynność bioelektryczną. Nawet podczas snu między komórkami nerwowymi można zarejestrować przepływ impulsów elektrycznych o niskim napięciu. Częstotliwość i amplituda fal mózgowych zmienia się w ciągu doby, w zależności od stanu pobudzenia układu nerwowego.

EEG biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) polega na obrazowaniu czynności bioelektrycznej mózgu podczas wykonywania prostych zadań. Dzięki informacji zwrotnej o zachodzących zmianach fizjologicznych, pacjent uczy się świadomie kontrolować pracę swojego mózgu, aby komórki nerwowe funkcjonowały prawidłowo i efektywnie.

bezpłatna konsultacja

EEG biofeedback – Na czym polega trening?

Na skórze głowy osoby poddanej treningowi przyczepia się specjalne elektrody, które rejestrują fale mózgowe. Po zamontowaniu aparatury pomiarowej pacjent siada przed monitorem, na którym jest wyświetlana wideogra.

Osoba trenująca steruje grą za pomocą własnych myśli, bez użycia klawiatury czy myszki. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, otrzymujemy nagrodę w postaci punktów, a gra przebiega prawidłowo. Z kolei, gdy wzrasta aktywność w paśmie niepożądanym, zaczynamy przegrywać.

EEG biofeedback  – jakie daje rezultaty?

Regularny trening EEG biofeedback poprawia funkcje poznawcze i zdolność koncentracji. U osób, u których doszło do uszkodzenia układu nerwowego (np. w mózgowym porażeniu dziecięcym) stosowanie EEG biofeedback sprzyja kompensowaniu funkcji uszkodzonych neuronów, wykorzystując plastyczność tkanki nerwowej (zdolność do wytwarzania nowych połączeń neuronalnych i wytwarzania obwodów zastępczych). Metoda EEG biofeedback pozwala także na relaksację i zmniejszenie napięcia emocjonalnego.

zadzwoń teraz

EEG biofeedback  – dla kogo jest przeznaczony?

Jest to nowoczesna metoda rehabilitacji wykorzystywana w leczeniu:

 • mpd
 • padaczki
 • urazów czaszkowo-mózgowych
 • udarów
 • ADHD
 • uzależnień
 • depresji
 • zaburzeń snu

Wymagania i czas trwania sesji treningowych

Atutem EEG biofeedback  jest brak niepożądanych efektów ubocznych. Zajęcia można prowadzić już z dziećmi od 3. roku życia, jeżeli:

 • rozumieją zadanie do wykonania
 • mają motywację do współpracy
 • radzą sobie z zadaniem

Czas trwania terapii zależy od złożoności problemu i wieku pacjenta. Terapia krótkoterminowa obejmuje zwykle 10-20 sesji. Następuje poprawa koncentracji, zmniejszenie impulsywności. W bardziej złożonych problemach, np. ADHD, potrzeba ok. 40-60 sesji. Inne schorzenia wymagają jeszcze dłuższego leczenia.

Trening wraz z przygotowaniem trwa około 1 godziny. Zaleca się 2-3 treningi w tygodniu.

Metoda EEG biofeedback nie jest refundowana przez NFZ.

Jak możemy Ci pomóc?

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi, a w szczególności skutkującymi mózgowym porażeniem dziecięcym nowonarodzonego dziecka.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną poradę oraz analizę Twojej sprawy, jak również pomoc z zakresu prawa medycznego.

Jeżeli w czasie Twojego porodu doszło do błędu medycznego, na skutek którego Twoje nowonarodzone dziecko musi zmagać się z bólem i chorobą – skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Od 20 lat pomagamy niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom walcząc o ich lepsza przyszłość i należne odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz rentę za błąd medyczny przy porodzie.

bezpłatna pomoc

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych - EEG biofeedback

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych – EEG biofeedback

 

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment