Blog
Porażenie mózgowe

Dziecięce porażenie mózgowe terapia mowyDziecięce porażenie mózgowe terapia mowy

Jedną z najczęstszych konsekwencji dziecięcego porażenia mózgowego, oprócz dysfunkcji ruchowych, są zaburzenia mowy. Co do zasady, skutecznym rozwiązaniem staje się wówczas terapia mowy prowadzona przez logopedę. Terapia mowy ma na celu pomóc dziecku w zdobyciu umiejętności skutecznej komunikacji z innymi. Logopeda może ułatwić Twojemu synkowi lub córce zwiększyć szanse na prowadzenie normalnego życia.

Bez wątpienia o rozwój mowy dzieci cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe muszą nieustannie dbać również rodzice. Przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym także oni mogą samodzielnie rehabilitować swoje dzieci w warunkach domowych.

bezpłatna konsultacja prawna

Dziecięce porażenie mózgowe terapia mowy – rehabilitacja logopedyczna

Po pierwsze, stosując logoterapię dziecka należy jednocześnie uwzględnić kilka kierunków oddziaływania, to znaczy:

  • usprawnienie ruchowe i stymulacja zmysłów
  • usprawnienie procesów poznawczych
  • kształtowanie i usprawnienie mowy i różnorodnych form komunikacji
  • usprawnienie społeczno – emocjonalne

Dziecięce porażenie mózgowe terapia mowy bierne usprawnianie mowy

Po drugie należy zaznaczyć, że szczególnie istotny jest pierwszy etap rehabilitacji. Niewątpliwie ważne jest, żeby usprawnienie mowy prowadzone było w porozumieniu z matką dziecka. Aby poprawić czynności fizjologiczne, takie jak gryzienie, żucie, picie czy połykanie konieczna jest ingerencja mechaniczna. Zasadniczo nie jest to przyjemne dla dziecka. Zatem matka, która korzysta z jego zaufania, posiada zdecydowanie większe niż logopeda szanse, aby osiągnąć dobre rezultaty na tym wstępnym etapie.

Ogólnie rzecz biorąc, terapia mowy dzieci cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe ma na celu uczynnienie aparatu mowy. Zatem polega ona na masażu odpowiednich okolic twarzy (czoła, policzków, krtani, brody, warg, wyrostków zębodołowych, podniebienia i języka). Zasadniczo przeprowadza się go w formie głaskania, ugniatania, oklepywania końcami palców, rozcierania.

zadzwoń teraz

Dziecięce porażenie mózgowe terapia mowy – ćwiczenia czynne

Co więcej, właściwie prowadzona terapia mowy obejmuje również ćwiczenia czynne, które można wykonywać w warunkach domowych. Są to m. in. oblizywanie warg, zakładanie wargi na wargę, liczenie językiem zębów czy otwieranie i zamykanie ust.

Dodatkowo inne metody czynnego usprawniania mowy to np.:

  • parskanie, cmokanie, gwizdanie (czyli wprawianie warg w drgania)
  • trzymanie przedmiotów między wargami.
  • układanie ust, tak jak przy wymawianiu głoski „u” lub głoski „i”
  • przesuwanie kącików ust w lewo i prawo (jeżeli usta są zamknięte)

Gdzie szukać pomocy?

Niestety, dość często przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego jest niewłaściwie prowadzony poród przez personel medyczny. Niewątpliwie koszty rehabilitacji, w tym terapia mowy, są bardzo wysokie. Pamiętaj, jeżeli przyczyną choroby Twojego dziecka jest błąd lekarza, masz prawo uzyskać odpowiednie odszkodowanie i zadośćuczynienie dla siebie i Twojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!