Blog
Porażenie mózgowe

Dziecięce porażenie mózgowe skąd się bierzeDziecięce porażenie mózgowe – skąd się bierze

Dziecięce porażenie mózgowe – taką diagnozę usłyszała pani Edyta – mama ciężko chorej dziewczynki.

Tosia po urodzeniu otrzymała zaledwie 1 punkt w skali Apgar. Pani Edyta do dziś nie może wybaczyć lekarzowi, że nie zareagował na niepokojące objawy podczas trwania porodu, w szczególności spadki tętna u dziecka. Konsekwencją niedotlenienia okołoporodowego była ciężka zamartwica, niewydolność oddechowa i obrzęk mózgu jej córki. Dzisiaj Tosia ma roczek. Zdiagnozowano u niej padaczkę i dziecięce porażenie mózgowe. W jej przypadku choroba jest bez wątpienia skutkiem zaniedbań personelu medycznego. Zastanówmy się, czy można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się dziecięce porażenie mózgowe?

bezpłatna konsultacja prawna

Dziecięce porażenie mózgowe skąd się bierze – przyczyny

Zasadniczo, najczęściej jako przyczynę dziecięcego porażenia mózgowego wymienia się:

  • niedotlenienie okołoporodowe
  • długi i skomplikowany poród
  • złe ułożenie płodu
  • ciążę wielopłodową
  • wcześniactwo
  • wiek ciężarnej poniżej 16 lat i powyżej 40
  • zatrucia ciążowe
  • palenie papierosów i picie alkoholu w czasie ciąży
  • infekcje wirusowe i bakteryjne
  • czynniki genetyczne

Dodatkowo, znaczenie dla rodzaju i zasięgu porażenia będzie mieć także okres rozwoju i dojrzałość ośrodkowego układu nerwowego w chwili zadziałania szkodliwego czynnika. Bez wątpienia, skutkiem niewłaściwego prowadzenia porodu może być niedotlenienie płodu, a w konsekwencji mózgowe porażenie dziecięce. Niestety, dziecięce porażenie mózgowe jest dość często wynikiem zaniedbań personelu medycznego.

zadzwoń teraz

Dziecięce porażenie mózgowe skąd się bierze – błąd lekarza

Pani Edyta została przyjęta do szpitala w 41 tygodniu ciąży. Z uwagi na brak akcji porodowej, rodzącej podano kroplówkę z oksytocyną. Podłączono KTG, które wskazywało na liczne spadki tętna płodu. Mimo to, lekarz nie podejmował decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. W konsekwencji, pani Edyta spędziła łącznie 16 godzin na sali porodowej. Przez pewien czas ból podbrzusza był taki silny, że nieomal traciła przytomność. Położna jednak nie reagowała, twierdząc, że poród przebiega bez komplikacji, a zatem nie ma powodu do niepokoju. Ostatecznie Tosia urodziła się siłami natury, w stanie bardzo ciężkim. Położna powiedziała kobiecie, że jej córeczka ma nikłe szanse na przeżycie. Lekarz ginekolog położnik, który analizował dokumentację porodową pani Edyty stwierdził, że zaniechanie lekarza i przede wszystkim brak reakcji na nieprawidłowy zapis badania KTG doprowadziły do nieodwracalnych zmian w mózgu dziewczynki.

Dziecięce porażenie mózgowe skąd się bierze – skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem

Bez wątpienia sprawy dotyczące błędów okołoporodowych są zazwyczaj bardzo skomplikowane. Po pierwsze, konieczna jest dokładna analiza dokumentacji medycznej. Następnie, czeka Cię walka z placówką medyczną o wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia. Mamy świadomość, że po takiej tragedii, jaką jest dziecięce porażenie mózgowe, raczej nie masz już siły walczyć o sprawiedliwość. Nie powinieneś jednak rezygnować. Skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i poprowadzimy Twoją sprawę.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!