Blog
Porażenie mózgowe

Dziecięce porażenie mózgowe kiedy diagnoza Dziecięce porażenie mózgowe kiedy diagnoza – historia naszej klientki

Nasz synek został zdiagnozowany kiedy miał 2 latka, choć pierwsze objawy pojawiły się w pierwszych miesiącach jego życia. Urodził się siłami natury, mimo tego, że istniały wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Otrzymał 2 punkty w skali Apgar, a w szpitalu spędził kilka kolejnych tygodni. Mieliśmy nadzieję, że po tym wszystkim co przeszliśmy, stan zdrowia naszego synka będzie się polepszał..

Długo trwało zanim lekarz postawił ostateczną diagnozę. Niestety, rozpoznano dziecięce porażenie mózgowe. Biegli i sąd nie mieli wątpliwości, że doszło do błędu okołoporodowego. Antoś otrzymał odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę od placówki medycznej, w której odbywał się mój poród.

bezpłatna konsultacja prawna

Dziecięce porażenie mózgowe kiedy diagnoza – pierwsze objawy

Pierwsze objawy zauważyliśmy po kilku miesiącach. Antoś miał trudności w połykaniu pokarmów, nie podnosił główki, nie przewracał się na boki. Lekarz neurolog podejrzewał, że to dziecięce porażenie mózgowe spowodowane niedotlenieniem okołoporodowym, ale czekał z postawieniem ostatecznej diagnozy. Niestety, nasz synek nie rozwijał się jak inne dzieci, nie wyciągał rączek, żeby chwytać zabawki, pojawiły się również problemy z aparatem mowy.

Dziecięce porażenie mózgowe przyczyny

Przede wszystkim, wśród przyczyn dziecięcego porażenia mózgowego wymienia się choroby matki w czasie ciąży, zaburzenia dobrostanu płodu w czasie ciąży i porodu oraz czynniki związane z okresem noworodkowym (a zatem między innymi zaburzenia oddychania, wylewy krwi do mózgu, masa urodzeniowa).

Warto jednak zaznaczyć, że nawet ustalenie, że noworodek został narażony na działanie jednego lub kilku niekorzystnych czynników, nie pozwala jednoznacznie przewidzieć, czy dziecko będzie zdrowe czy chore na mózgowe porażenie dziecięce.

Dziecięce porażenie mózgowe kiedy diagnoza

Co do zasady, rozpoznanie dziecięcego porażenia mózgowego ustala lekarz neurolog. Diagnostyka MPD opiera się na wykonywaniu szeregu badań. Ciężką postać choroby można stwierdzić już po urodzeniu dziecka. Warto jednak podkreślić, że postawienie pewnej diagnozy trwa dość długo, bo nawet do 3 lat. Zazwyczaj w drugiej połowie pierwszego roku życia rozwija się pełny obraz choroby. Warto zaznaczyć, że istnienie też dość rzadka postać mózgowego porażenia dziecięcego, której obraz ujawnia się około trzeciego roku życia dziecka. Powyższe dotyczy sytuacji, w których doszło do uszkodzenia głębszych struktur mózgu. Należy również pamiętać, że objawy będą narastać wraz z dojrzewaniem układu nerwowego.

zadzwoń teraz

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Niestety, koszty leczenia i rehabilitacji dzieci chorych na mózgowe porażenie dziecięce są co do zasady bardzo wysokie. Dość często przyczyną schorzenia jest niewłaściwe postępowanie personelu medycznego podczas porodu. Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie Twojego porodu doszło do błędu medycznego, skorzystaj z porady prawnika doświadczonego w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną, a następnie pomożemy uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie dla Ciebie i Twojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!