Blog
Porażenie mózgowe

Dziecięce porażenie mózgowe – kiedy diagnoza jest pewnaDziecięce porażenie mózgowe – kiedy diagnoza jest pewna ?

Dziecięce porażenie mózgowe to grupa chorób, która wiąże się z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Do zmian neurologicznych może dojść podczas ciąży, w trakcie porodu lub po porodzie.

Dziecięce porażenie mózgowe może pojawić się w związku z niewłaściwie przeprowadzonym porodem, a także wobec tak zwanych czynników ryzyka. Wśród nich należy wymienić infekcje u matki, poronienia, choroby przewlekłe, czy też hospitalizację w okresie ciąży. Zadzwoń do nas, aby dowiedzieć się czy dziecięce porażenie mózgowe powstało na skutek błędu medycznego.

bezpłatna konsultacja prawna

Dziecięce porażenie mózgowe – kiedy diagnoza jest pewna – diagnozowanie

Najważniejsze są pierwsze trzy lata dziecka. Bardzo ważna jest dokładna obserwacja, kontrole lekarskie w tym okresie. W celu postawienia diagnozy należy wykonać szereg badań. Ciężkie stadium porażenia mózgowego można stwierdzić od razu po urodzeniu. Dla specjalisty ważne jest, aby poznać przebieg ciąży i porodu, co pozwala mu na postawienie pierwszych twierdzeń.

Objawy wraz z wiekiem nasilają się, stąd na usłyszenie pewnej diagnozy niekiedy trzeba poczekać, aż dojrzeje układ nerwowy dziecka. Ocenie podlega ogólny rozwój dziecka, zarówno ruchowy jak i intelektualny. Lekarze przy użyciu tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego szukają przyczyny wystąpienia takiego porażenia. Wykonuje się także badania chromosomalne, metaboliczne, elektrofizjologiczne, a czasem biopsje mięśni i nerwów.

Prowadzone są badania mające na celu analizę wysyłanych przez mózg impulsów wobec reakcji na dźwięk czy obraz, a także mają miejsce konsultacje z psychologiem i ortopedą. Należy jednak pamiętać, że dziecięce porażenie mózgowe ma różne stadia, a co za tym idzie działania związane z jego oceną muszą być dopasowane do konkretnego przypadku.

zadzwoń teraz

Dziecięce porażenie mózgowe – kiedy diagnoza jest pewna –  poprawa stanu zdrowia dziecka

Dziecięce porażenie mózgowe jest nieuleczalne. Niemniej jednak wczesne rozpoznanie i podjęcie odpowiednich działań zwiększa szanse na przywrócenie sprawności. Konieczność badań neurologicznych pozwala na określenie rozmiaru uszkodzeń u dziecka i dobranie odpowiedniej terapii.  Wykorzystuje się różne metody terapeutyczne, takie jak:

  • metoda Bobath
  • metoda Vojty
  • metoda Temple’a Faya
  • metoda Phelpsa
  • metoda Kabata
  • metoda Petö
  • metoda Domana
  • metoda czuciowo-ruchowa Rood
  • metoda symulacji czuciowej

Profesjonalna pomoc

Jeżeli Twoje dziecko cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i przypuszczasz, że stało się to w wyniku błędu lekarza, zadzwoń do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną, aby móc ocenić wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, a przede wszystkim razem z Tobą podjąć walkę o sprawiedliwość.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!