Blog
Porażenie mózgowe


Dziecięce porażenie mózgowe czy można wyleczyćDziecięce porażenie mózgowe czy można wyleczyć?

Czym jest dziecięce porażenie mózgowe?

Dziecięce porażenie mózgowe to zaburzenia, a w zasadzie grupa trwałych, niepostępujących zaburzeń centralnego układu nerwowego, wynikające z niepostępującego uszkodzenia mózgu. Do uszkodzenia dochodzi w okresie płodowym lub podczas porodu.

Mózgowe porażenie dziecięce nie jest jednostką chorobową, a zespołem licznych objawów chorobowych o niejednorodnej etiologii. Powoduje ono nieprawidłowy rozwój dziecka.

bezpłatna konsultacja prawna

Dziecięce porażenie mózgowe czy można wyleczyć?

Dziecięce porażenie mózgowe ( MPD ) jest nieuleczalne. Terapia ma na celu jedynie łagodzenie uporczywych dolegliwości, takich jak spastyczność, spadek napięcia mięśniowego czy padaczka. Jej celem jest poprawa jakości życia i stymulowanie rozwoju psychofizycznego.

U dzieci całkowicie niepełnosprawnych należy w szczególności zapobiegać infekcjom układu oddechowego, odparzeniom, odleżynom, przykurczom, niedożywieniu, wyniszczeniu i zanikom mięśni. Lekami stosowanymi w łagodzeniu objawów MPD są przede wszystkim leki przeciwpadaczkowe i uspokajające, jak również rozkurczające mięśnie i przeciwbólowe. W przypadku MPD bardzo ważna jest wczesna rehabilitacja ruchowa. Jest ona indywidualnie dobierana w zależności od postaci choroby i stanu dziecka. Bez wątpienia powinna być ona kontynuowana przez całe życie chorego.

Niestety nie ma skutecznego sposobu czy leku, który pozwoliłby na wyleczenie MPD. Stosowane terapie mogą jedynie pomóc w osiągnięciu możliwie najwyższego wyniku wzrostu i rozwoju dziecka. Niezwłocznie po zdiagnozowaniu porażenia dziecko powinno rozpocząć terapię ruchową, terapię słuchu i logopedyczną. Często wykonuje się również zabiegi chirurgiczne aby poprawić funkcjonowanie mięśni. Dzieci z MPD cierpią bowiem zazwyczaj na schorzenia stawów biodrowych oraz skoliozę. Konieczne jest wówczas wdrożenie leczenia spastyczności mięśni.

zadzwoń teraz

Dziecięce porażenie mózgowe czy można wyleczyć? Gdzie szukać pomocy?

Do mózgowego porażenia dziecięcego często dochodzi z powodu niedotlenienia przy porodzie, które może wynikiem błędu lekarza!

Jeśli chcesz wiedzieć czy tak było w Twoim przypadku, zgłoś się do nas. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!