Blog
Porażenie mózgowe


Dziecięce porażenie mózgowe a wzmożone napięcie mięśnioweDziecięce porażenie mózgowe a wzmożone napięcie mięśniowe

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia te są niepostępujące i wynikają z uszkodzenia mózgu, do których najczęściej dochodzi jeszcze podczas życia płodowego lub w czasie porodu (w wyniku niedotlenienia). MPD ma wiele odmian. Występuje w różnych stopniach ciężkości. Trudno zatem jednoznacznie scharakteryzować to schorzenie. Niewątpliwie mózgowe porażenie charakteryzuje się szeregiem różnorodnych objawów. Wśród nich z pewnością wymienić należy wzmożone napięcie mięśniowe.

bezpłatna konsultacja prawna

Dziecięce porażenie mózgowe a wzmożone napięcie mięśniowe

Hipertonia, czyli wzmożone napięcie mięśniowe jest jednym z najczęściej występujących objawów MPD. Może dotyczyć zarówno kończyn górnych, dolnych lub jednych i drugich. Znacząco upośledza ona wykonywanie czynności ruchowych przez chorego. Ogranicza zatem zakres ruchów i prowadzi najczęściej do sztywności mięśni. Dziecko ze wzmożonym napięciem ma problemy z koordynacją ruchów, wygina nienaturalnie ciało, nie radzi sobie z przewracaniem na boki czy utrzymaniem główki. Często krzyżuje nogi, mocno ściska kredkę podczas rysowania, niewiele śpi. Zazwyczaj nie jest w stanie chodzić czy siedzieć samodzielnie.

Badaniem, które diagnozuje wzmożone napięcie mięśniowe, jest USG przezciemiączkowe.

zadzwoń teraz

Dziecięce porażenie mózgowe a wzmożone napięcie mięśniowe – konieczna rehabilitacja

W przypadku porażenia mózgowego, a co za tym idzie, również wzmożonego napięcia mięśniowego, niezwykle ważna jest rehabilitacja. Istotne, by rozpocząć ją możliwie jak najszybciej i by była systematyczna oraz odpowiednio prowadzona.

Najbardziej popularnymi metodami rehabilitacji są: Metoda Bobath i Metoda Vojty. Oczywiście nie są to jedyne formy rehabilitacji. Wybór oraz wdrożenie odpowiedniej terapii zależy od wielu czynników.

Dziecięce porażenie mózgowe a wzmożone napięcie mięśniowe – MPD a błąd lekarza

Do porażenia mózgowego często dochodzi podczas porodu, w wyniku niedotlenienia, co może być spowodowane błędem lekarza. Jeżeli podejrzewasz, że tak było w Twoim przypadku, nie zwlekaj, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych! Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i pomożemy Ci wywalczyć najwyższe odszkodowanie!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!