Blog
Porażenie mózgowe

Dziecięce porażenie mózgowe a ciążaDziecięce porażenie mózgowe a ciąża

Pani Agata zaszła w swoją pierwszą ciążę w wieku 28 lat. Kobieta była pod stałą opieką lekarza ginekologa-położnika. Co więcej, ciąża przebiegała prawidłowo. Nic nie wskazywało na to, że Ania – córeczka pani Agaty, będzie cierpieć na dziecięce porażenie mózgowe. Ania jest w bardzo ciężkim stanie. Schorzenie powoduje niedowład wszystkich kończyn dziewczynki. W wieku czterech lat nie potrafi samodzielnie stać, chwytać przedmiotów rączkami, wypowiada tylko kilka pojedynczych słów. Rodzice do dziś zadają sobie pytanie, co mogliby zrobić, aby uchronić swoje dziecko przed tak ciężką chorobą. Jeżeli Ty również  obawiasz się o zdrowie swojego dziecka w czasie ciąży, dowiedz się więcej o czynnikach ryzyka wystąpienia dziecięcego porażenia mózgowego.

bezpłatna konsultacja prawna

Dziecięce porażenie mózgowe a ciąża – przyczyny

Dziecięce porażenie mózgowe jest zespołem objawów, które pojawiają się w momencie niedotlenienia lub innego uszkodzenia mózgu dziecka. Schorzenie powoduje znaczne utrudnienie bądź całkowicie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie ruchu i postawy.

Przyczyny dziecięcego porażenia mózgowego są zazwyczaj wieloczynnikowe i trudno jest szczegółowo określić, w którym momencie życia dziecka pojawiło się uszkodzenie. Ogólnie rzecz biorąc,  przyczyny uszkodzenia centralnego układu nerwowego możemy podzielić na trzy grupy:

  • wewnątrzmaciczne (czyli m. in. wady genetyczne, infekcje czy czynniki dziedziczne).
  • okołoporodowe (czyli m. in. stany niedotlenienia będące następstwem niewłaściwie prowadzonego porodu).
  • uszkodzenia poporodowe (czyli m. in. uszkodzenia głowy, zapalenie opon mózgowych czy uszkodzenia polekowe)

Dziecięce porażenie mózgowe a ciąża – uszkodzenie w czasie ciąży

Niestety, również w czasie ciąży mózg rozwijającego się płodu może ulec uszkodzeniu z powodu wad genetycznych czy zaburzeń rozwojowych. Dodatkowo, przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego może być infekcja wewnątrzmaciczna, zatrucie ciążowe czy konflikt serologiczny. Co więcej, warto również wiedzieć, że stosowanie niektórych leków przez matkę, nałogi, niedobory witaminowe czy promienie rentgenowskie mogą mieć wpływ na wystąpienie  tego schorzenia u dziecka.

zadzwoń teraz

Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika

Niewątpliwie sprawy dotyczące błędów okołoporodowych są zazwyczaj bardzo trudne i skomplikowane. Mamy świadomość, że po takiej tragedii, jaką jest dziecięce porażenie mózgowe, raczej nie masz już siły walczyć o sprawiedliwość. Nie powinieneś jednak rezygnować. Skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną i poprowadzimy Twoją sprawę.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!