Blog
Porażenie mózgowe

Bradykardia

Bradykardia

Bradykardia a MPD wskutek niedotlenienia przy porodzie

Bradykardia płodu oznacza, że akcja serca dziecka jest zbyt wolna. Serce nienarodzonego jeszcze dziecka bije znacznie szybciej niż u ludzi dorosłych. Prawidłowa liczba uderzeń na minutę wynosi 110-160. Spadek częstości uderzeń poniżeń wartości 110 w co najmniej 10-minutowym zapisie uznawany jest za bradykardię. Obniżenie wartości tętna do 100-110  nie świadczy jeszcze o zagrożeniu dla dziecka. Niebezpieczne natomiast są spadki poniżej 90 uderzeń na minutę.

Bradykardia – o czym może świadczyć

  • niedotlenieniu, które może wynikać z zaciśnięcia się pępowiny na szyi dziecka
  • przedwczesnym odklejaniu się łożyska
  • przedwczesnej akcji skurczowej macicy
  • wadach i arytmii serca płodu
  • zespole Edwardsa u płodu, czyli choroby genetycznej związanej z trisomią chromosomu 18. pary
  • innych nieprawidłowościach rozwojowych
  • niskim ciśnieniu, czy też niskiej temperaturze przyszłej mamy

Bradykardia czyli spowolniona akcja serca u nienarodzonego jeszcze dziecka może również pojawić się po zabiegach diagnostycznych polegających na pobraniu krwi pępowinowej do badań lub stosowaniu niektórych leków przez ciężarną.

Ponadto, niezbyt silna bradykardia  jest też stanem fizjologicznym pojawiającym się czasami podczas porodu, może to być tzw. objaw Gaussa – odruchowy spadek tętna w odpowiedzi na ucisk główki.

bezpłatna porada

Bradykardia – jak ją wykryć

Bradykardia może zostać zdiagnozowana podczas badania KTG lub USG. Dodatkowymi badaniami, które mogą być pomocne w jej wykryciu są EKG oraz magnetokardiografia, czyli badania sprawdzające czynności serca płodu.

Bradykardia a właściwe postępowanie

Utrzymanie się częstości akcji serca w granicach normy z dużym prawdopodobieństwem świadczy o dobrostanie dziecka.  Każda mama zapewne z czułością wspomina chwilę, kiedy po raz pierwszy usłyszała bicie małego serduszka tuż pod własnym sercem.

Niejedna też mama pamięta niepokój, kiedy wynik badania KTG był nieprawidłowy, sugerujący, że ma miejsce bradykardia.

Kobiety – matki dzieci chorujących na mózgowe porażenie dziecięce, encefalopatię, padaczkę lub inne schorzenia o podłożu neurologicznym, nierzadko mają wątpliwości, czy postępowanie personelu medycznego w czasie spadku tętna dziecka było prawidłowe.

Wiele kobiet pamięta to wyczekiwanie na poród, ociąganie się z podjęciem decyzji o cesarskim cięciu i chwile grozy, kiedy już wszyscy byli pewni, że bradykardia to stan faktyczny, a życie dziecka i matki jest zagrożone.

Więcej o mózgowym porażeniu dziecięcym

zadzwoń teraz

Lazer & Hudziak zajmuje się pomocą w uzyskiwaniu wysokich kwot odszkodowań z polis OC placówek medycznych. Jeśli Ty lub Twoje dziecko ucierpiało na skutek błędu medycznego przy porodzie i chciałabyś uzyskać informacje, czy przysługuje Ci odszkodowanie – skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę.

Pomożemy Ci uzyskać pieniądze potrzebne na leczenie. Od 20 lat pomagamy niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom walcząc o ich lepsza przyszłość i należne oraz rentę za błąd medyczny przy porodzie.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!