Porażenie mózgowe

Zadośćuczynienia za krzywdę dla osób najbliższych poszkodowanego – przełomowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie  ,,Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodownego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uzczerbku na zdrowiu”. Uchwała ta została wydana w sprawie dziesięcioletniej już dziś dziewczynki, która choruje na padaczkę, nie mówi, nie siedzi, nie je Czytaj dalej »

Niedotlenienie mózgu u noworodka – przyczyny Eksperci szacują, że przewlekłe niedotlenienie okołoporodowe może dotyczyć jednego na tysiąc niemowlaków. Te mniej skomplikowane zdarzają się jednak zdecydowanie częściej. Z tego względu, przyszłe mamy już na samym początku ciąży snują obawy na temat kilkuminutowych komplikacji, które mogą doprowadzić do tego, że dziecko nie przyjdzie na świat zdrowe. Do Czytaj dalej »

Metoda Domana – na czym polega? Glenn Doman stworzył ją na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku i widział w niej „zabawę w czytanie”. Dlatego, aby była przyjemna i przede wszystkim skuteczna, należy odpowiednio wcześnie zadbać o stworzenia radosnej i przyjaznej atmosfery. Sama metoda składa się zaś z pięciu, głównych etapów: nauki pojedynczych wyrazów Czytaj dalej »

Porażenie mózgowe u dzieci – przyczyny Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) jest wynikiem uszkodzenia mózgu w okresie okołoporodowym. Do okoliczności zwiększających ryzyko jego wystąpienia należy przyporządkować: ciążę zagrożoną poronieniem zatrucie ciążowe infekcje, które wystąpiły u ciężarnej: różyczka, toksoplazmoza czy cytomegalia spożywanie alkoholu i palenie wyborów tytoniowych w stanie błogosławionym komplikacje w trakcie rozwiązania trudności z oddychaniem Czytaj dalej »

18Resuscytacja u dzieci – ważna jest szybka reakcja! Słowo „resuscytacja” pochodzi od hiszpańskiego „resucitar”, oznaczającego „przywracanie do życia”. Pierwsze chwile życia noworodka mają bezpośredni wpływ na jakość życia oraz mogą mieć konsekwencje na całe życie człowieka. Każdy noworodek ma prawo do resuscytacji przeprowadzonej na właściwym i wysokim poziomie. Resuscytacja może być konieczna w sytuacji gdy, dochodzi do niedotlenienie wewnątrzmaciczne Czytaj dalej »

Porażenie mózgowe przyczyny. Jak do tego dochodzi? Mózgowe porażenie dziecięce powstaje z trwałego, ale niepostępującego uszkodzenia układu nerwowego. Jego najbardziej charakterystyczne objawy to zaburzenia wzroku, słuchu i ruchu. Może wystąpić u noworodka zarówno podczas rozwoju w łonie matki, jak i w trakcie porodu, jako konsekwencja różnego rodzaju nieprawidłowości. Zdarzają się także takie sytuacje, gdy wynika Czytaj dalej »

Zespół aspiracji smółki Zespół aspiracji smółki to zespół zaburzeń oddychania wywołanych obecnością smółki w drogach oddechowych noworodka. Do powstania zaburzenia niezbędne są obecność smółki w wodach płodowych i ruchy oddechowe płodu lub noworodka. Płód oddaje smółkę do wód płodowych w sytuacji stresowej, np. niedotlenienia, najczęściej krótkotrwałego, bezpośrednio przed porodem. Zdarza się to zarówno u noworodków donoszonych jak i wcześniaków, ale jedynie noworodki donoszone wykonują gwałtowne, nasilone Czytaj dalej »

Porażenie mózgowe objawy Mózgowe porażenie dziecięce można wyrazić także terminem „choroba bez definicji”. Różnorodność objawów i zaburzeń sprawia bowiem, że trudno wyznaczyć jedne i precyzyjne określenie dla tego schorzenia. Wiadomo natomiast, że jest to skutek niedotlenienia podczas porodu i dochodzi do niego najczęściej pomiędzy 26 a 34 tygodniem ciąży. Nadrzędne symptomy wskazujące na MPD można Czytaj dalej »

Choroba Little’a – inaczej mózgowe porażenie dziecięce W tym przypadku nie możemy mówić o pojawieniu się nowego schorzenia. Jest to po prostu synonim porażenia dziecięcego, a jego nazwa pochodzi od angielskiego lekarza Williama Johna Little’a. Uważał on, że główną przyczyną zaburzenia jest są uszkodzenia mózgu powstałe w trakcie porodu. Ze względu na bolesne konsekwencje towarzyszące Czytaj dalej »

Kompresja mózgu – przyczyny Kompresja mózgu, inaczej zwana skurczeniem, powstaje z powodu zbyt dużego nacisku na czaszkę dziecka. Jednym z czynników, generującym takie uszkodzenia, są trudności powstałe w wyniku przedłużającego się porodu. W jego czasie może dojść do zbyt silnych skurczów macicy czy nieprawidłowego przodowania. Szczególnie niebezpieczne mogą być skurcze odbywające się poza określonym schematem Czytaj dalej »

MPDz – mózgowe porażenie dziecięce – wpływ chorób zakaźnych. Nie udało się jeszcze opracować właściwej definicji mózgowego porażenia dziecięcego, ale nie ma wątpliwości, że jest to ważne zagadnienie. Według analiz ekspertów, ta choroba dotyka 3 na 1000 urodzeń. Zbadano dotychczas wiele okoliczności, które mogą przyczynić się do powstania mózgowego porażeni dziecięcego ( MPDz ). Jednym z Czytaj dalej »

Przedłużający się poród – kiedy m14ożemy mówić o przedłużającym się porodzie? Lekarze medycyny ustalili zakres czasowy i określili ile czasu trwa standardowy poród. Jeżeli niektóre oznaki (takie jak rozszerzanie się albo zwężanie szyjki macicy) są opóźniane lub się zatrzymują, lekarz musi ocenić czy jest to tzw. „poród przerywany”. Jeśli tak jest, to lekarze mogą podejmować Czytaj dalej »

Cesarskie cięcie – jak wygląda sama procedura? Cesarką nazywane jest postępowanie chirurgiczne, w czasie którego do wydostania noworodka niezbędne jest przecięcie skóry brzucha matki. Cała procedura nie jest długa, bo jej czas wynosi zazwyczaj około 15 minut. Wszystko odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego lub przewodowego (wtedy kobieta nie odczuwa nic od pasa w dół) Czytaj dalej »

Monitorowanie płodu podczas porodu – z czego wynika niedotlenienie? Niedotlenienie wewnątrzmaciczne jest skutkiem wielu niepokojących czynników. Zaliczają się do nich chociażby wady wrodzone czy zakażenia. Zdarza się jednak, że wina leży bezpośrednio lub pośrednio po stronie matki. Dzieje się tak w momencie, gdy miewa ona problemy z wydolnością układu oddechowego, spowodowaną nałogowym paleniem papierosów. Monitorowanie Czytaj dalej »

Postępowanie z noworodkiem po urodzeniu Narodzenie zawsze jest dla dziecka stanem nagłym, gdyż musi zaadaptować się do otaczającego środowiska. Prawidłowe obchodzenie się z noworodkiem pozwala jednak bezpiecznie przejść przez czas aklimatyzacji. Sam proces właściweg obchodzenia się z niemowlakiem uwarunkowany jest od wielu czynników. Należą do nich: długość ciąży, rodzaj i przebieg porodu, stanu po narodzeniu Czytaj dalej »

Noworodek z żółtaczką – co należy wiedzieć? Noworodek z żółtaczką –  żółtaczka fizjologiczna pojawia się u 60-70 procent donoszonych noworodków i 90 procent wcześniaków po około 24 godzinach życia. Jest związana z fizjologicznym stanem adaptacji do życia pozamacicznego. Żółtaczka fizjologiczna nie jest powodem do niepokoju – zazwyczaj mija samoistnie najpóźniej w 10 dobie życia dziecka. Czasami jednak żółte Czytaj dalej »

Ruchy płodu – co zrobić, gdy odczuwasz słabiej ruchy płodu? Ruchy płodu w ciąży zaczynają się dość wcześnie, bowiem dziecko porusza się w łonie matki już od 7 tygodnia ciąży. Odczuwanie ruchów płodu przez matkę jest jednym z pierwszych objawów życia płodu i potwierdza dobrostan płodu. Ciężarna zaczyna odczuwać ruchy płodu w około 18-21 tygodniu ciąży Czytaj dalej »

Mózgowe porażenie dziecięce – rehabilitacja Mózgowe porażenie dziecięce to bardzo różnorodna grupa chorób, a ich wspólną cechą są zaburzenia dotyczące poruszania się, w których zasadniczą metodą postępowania jest rehabilitacja. Mózgowe porażenie dziecięce jest nieuleczalne, ale odpowiednia rehabilitacja jest niezbędna w tej trudnej drodze do samodzielności niepełnosprawnego dziecka. Metody rehabilitacyjne zależą od stopnia ciężkości i rodzaju zaburzeń, a Czytaj dalej »

Drgawki noworodkowe Drgawki noworodkowe to napadowe, powtarzające się stereotypowe zdarzenia, zwykle subtelnie wyrażone i dlatego trudne do odróżnienia od fizjologicznych zachowań noworodka. Spowodowane są nieprawidłową czynnością bioelektryczną mózgu. Ośrodkowy układ nerwowy Ośrodkowy układ nerwowy dziecka w chwili narodzin jest niedojrzały, co powoduje zwiększoną podatność na występowanie drgawek oraz ich niepełną manifestację kliniczną. Z tego względu Czytaj dalej »

Błąd medyczny – opóźnianie wykonania cięcia cesarskiego jest błędem medycznym błąd medyczny – opóźnianie wykonania cięcia cesarskiego jest błędem medycznym. Kiedy z winy lekarza dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia matki i / lub dziecka podczas porodu  przysługują im odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz renta od lekarza prowadzącego poród i szpital, w którym poród się odbywał. Opóźnianie wykonania Czytaj dalej »

1 2 4