Porażenie mózgowe

Przedłużający się poród – kiedy m14ożemy mówić o przedłużającym się porodzie? Lekarze medycyny ustalili zakres czasowy i określili ile czasu trwa standardowy poród. Jeżeli niektóre oznaki (takie jak rozszerzanie się albo zwężanie szyjki macicy) są opóźniane lub się zatrzymują, lekarz musi ocenić czy jest to tzw. „poród przerywany”. Jeśli tak jest, to lekarze mogą podejmować Czytaj dalej »

Cesarskie cięcie – jak wygląda sama procedura? Cesarką nazywane jest postępowanie chirurgiczne, w czasie którego do wydostania noworodka niezbędne jest przecięcie skóry brzucha matki. Cała procedura nie jest długa, bo jej czas wynosi zazwyczaj około 15 minut. Wszystko odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego lub przewodowego (wtedy kobieta nie odczuwa nic od pasa w dół) Czytaj dalej »

Monitorowanie płodu podczas porodu – z czego wynika niedotlenienie? Niedotlenienie wewnątrzmaciczne jest skutkiem wielu niepokojących czynników. Zaliczają się do nich chociażby wady wrodzone czy zakażenia. Zdarza się jednak, że wina leży bezpośrednio lub pośrednio po stronie matki. Dzieje się tak w momencie, gdy miewa ona problemy z wydolnością układu oddechowego, spowodowaną nałogowym paleniem papierosów. Monitorowanie Czytaj dalej »

Postępowanie z noworodkiem po urodzeniu Narodzenie zawsze jest dla dziecka stanem nagłym, gdyż musi zaadaptować się do otaczającego środowiska. Prawidłowe obchodzenie się z noworodkiem pozwala jednak bezpiecznie przejść przez czas aklimatyzacji. Sam proces właściweg obchodzenia się z niemowlakiem uwarunkowany jest od wielu czynników. Należą do nich: długość ciąży, rodzaj i przebieg porodu, stanu po narodzeniu Czytaj dalej »

Noworodek z żółtaczką – co należy wiedzieć? Noworodek z żółtaczką –  żółtaczka fizjologiczna pojawia się u 60-70 procent donoszonych noworodków i 90 procent wcześniaków po około 24 godzinach życia. Jest związana z fizjologicznym stanem adaptacji do życia pozamacicznego. Żółtaczka fizjologiczna nie jest powodem do niepokoju – zazwyczaj mija samoistnie najpóźniej w 10 dobie życia dziecka. Czasami jednak żółte Czytaj dalej »

Ruchy płodu – co zrobić, gdy odczuwasz słabiej ruchy płodu? Ruchy płodu w ciąży zaczynają się dość wcześnie, bowiem dziecko porusza się w łonie matki już od 7 tygodnia ciąży. Odczuwanie ruchów płodu przez matkę jest jednym z pierwszych objawów życia płodu i potwierdza dobrostan płodu. Ciężarna zaczyna odczuwać ruchy płodu w około 18-21 tygodniu ciąży Czytaj dalej »

Mózgowe porażenie dziecięce – rehabilitacja Mózgowe porażenie dziecięce to bardzo różnorodna grupa chorób, a ich wspólną cechą są zaburzenia dotyczące poruszania się, w których zasadniczą metodą postępowania jest rehabilitacja. Mózgowe porażenie dziecięce jest nieuleczalne, ale odpowiednia rehabilitacja jest niezbędna w tej trudnej drodze do samodzielności niepełnosprawnego dziecka. Metody rehabilitacyjne zależą od stopnia ciężkości i rodzaju zaburzeń, a Czytaj dalej »

Drgawki noworodkowe Drgawki noworodkowe to napadowe, powtarzające się stereotypowe zdarzenia, zwykle subtelnie wyrażone i dlatego trudne do odróżnienia od fizjologicznych zachowań noworodka. Spowodowane są nieprawidłową czynnością bioelektryczną mózgu. Ośrodkowy układ nerwowy Ośrodkowy układ nerwowy dziecka w chwili narodzin jest niedojrzały, co powoduje zwiększoną podatność na występowanie drgawek oraz ich niepełną manifestację kliniczną. Z tego względu Czytaj dalej »

Błąd medyczny – opóźnianie wykonania cięcia cesarskiego jest błędem medycznym błąd medyczny – opóźnianie wykonania cięcia cesarskiego jest błędem medycznym. Kiedy z winy lekarza dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia matki i / lub dziecka podczas porodu  przysługują im odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz renta od lekarza prowadzącego poród i szpital, w którym poród się odbywał. Opóźnianie wykonania Czytaj dalej »

GBS – profilaktyka wystąpienia zakażeń paciorkowcami z grupy B u noworodków Główną przyczyną posocznicy (sepsy) u noworodków są bakterie. Szczególnie niebezpieczne w tym względzie są paciorkowce z grupy B, które dość powszechnie kolonizują drogi rodne u kobiet. W celu zapobiegania zakażeniom w trakcie porodu drogą pochwową, zaleca się wykonanie badań przesiewowych u ciężarnych między 35 Czytaj dalej »

Mózgowe porażenie dziecięce, a czas trwania ciąży Mózgowe porażenie dziecięce to zespół niepostępujących deficytów ruchowych o wczesnym początku. Przyjmuje się, że mózgowe porażenie dziecięce nie jest jednostką chorobową, a zespołem objawów, powstałych na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. W literaturze fachowej współistnieje wiele różnych określeń mózgowego porażenia dziecięcego. Dotychczas, ze względu na różnorodność i stopień Czytaj dalej »

Spastyczność u dzieci – terapia toksyną botulinową Spastyczność u dzieci – terapia toksyną botulinową typu A (BTX-A) jest obecnie jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów walki ze spastycznością u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Toksyna botulinowa typu A jest najsilniejszą znaną toksyną pochodzenia bakteryjnego. Od 1990 r. stosuje się ją w leczeniu spastyczności towarzyszącej mózgowemu Czytaj dalej »

Kwasica i zasadowica u noworodka – ostre zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej Kwasica i zasadowica mogą być niebezpieczne dla noworodka. Równowaga kwasowo-zasadowa jest to stan, w którym zachowany jest swoisty stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkujący odpowiednie pH i prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (kwasica i zasadowica) można podzielić na zaburzenia oddechowe, zaburzenia Czytaj dalej »

Świadoma zgoda pacjenta – kosztowny brak zgody Świadoma zgoda pacjenta powinna zostać poprzedzona rozmową z lekarzem. Lekarza powinien wyjaśnić pacjentowi cel operacji oraz możliwe powikłania związane z proponowaną metodą leczenia. Świadoma zgoda pacjenta oraz obowiązek uzyskania pisemnej zgody pacjenta na zabieg operacyjny, metodę leczenia lub diagnostyki o podwyższonym ryzyku wynika z art. 18 ustawy z Czytaj dalej »

Endometrioza – jak skutecznie leczyć endometriozę? Endometrioza to łagodne schorzenie rozrostowe charakteryzujące się występowaniem tkanek zbliżonych do struktur endometrium poza jamą macicy. Częstość występowania endometriozy nie jest dokładnie znana ze względu na nietypowy przebieg tej choroby oraz duże opóźnienie w diagnostyce m.in. przez lekceważenie objawów, które są uznawane za fizjologiczne lub też wyolbrzymione. Endometrioza – Czytaj dalej »

Poród dziecka – wyjaśnienie przyczyny śmierci lub ciężkiego stanu noworodka Poród dziecka to nie zawsze radość i łzy wzruszenia. Bywa tak, że poród kończy się śmiercią dziecka lub informacją o krytycznym stanie zdrowia noworodka. Wówczas wielu rodziców szuka odpowiedzi na pytanie: czy ktoś zawinił w czasie porodu? Przecież ciąża przebiegała prawidłowo, a dziecko było zdrowe Czytaj dalej »

Poród – sytuacje trudne w położnictwie Najważniejszym zadaniem ginekologa – położnika jest czuwanie nad prawidłowym i bezpiecznym przyjściem dziecka na świat. Mimo bardzo dobrze rozwiniętej medycyny zdarzają się błędy w sztuce lekarskiej. Według danych American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) z 2012r. do najczęstszych skutków błędów położniczych zalicza się: zaburzenia neurologiczne u dziecka i Czytaj dalej »

Dokumentacja medyczna z przebiegu porodu fizjologicznego Dokumentacja medyczna z przebiegu porodu fizjologicznego stanowi materiał dowodowy w sprawie o odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie. bezpłatna konsultacja prawna Zamknij lub wciśnij ESC Dokumentacja medyczna z przebiegu porodu – co powinna zawierać? W każdej dokumentacji medycznej muszą się znaleźć elementy określone w art. 25 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach Czytaj dalej »

MPD – czy aby na pewno nie pozwala na zrealizowanie marzeń? MPD – czy aby na pewno nie pozwala na zrealizowanie marzeń? MPD ( Mózgowe Porażenie Dziecięce ) to zespół objawów i dotyczy między innymi, zaburzeń ruchu oraz postawy. MPD jest spowodowane uszkodzeniem mózgu. Najczęściej, MPD objawia się problemami z napięciem mięśniowym, jak również drgawkami Czytaj dalej »

Cięcie cesarskie – co należy wiedzieć Cięcie cesarskie (CC) jest operacją położniczą, której celem jest ukończenie ciąży w sytuacji, gdy dalsze oczekiwanie na poród prowadzi do zagrożenia zdrowia lub życia matki lub płodu. Główne wskazania do wykonania zabiegu można podzielić na następujące trzy grupy: wskazania prewencyjne bez objawów zagrożenia płodu wskazania prewencyjne z objawami rozpoczynającego się zagrożenia płodu wskazania Czytaj dalej »

1 2 4